119 miast z szansą na dofinansowanie z Funduszy Szwajcarskich

Opublikowano: 21.01.2025
119_miast.jpg
16 stycznia 2025 roku zakończył się pierwszy etap naboru dla miast w ramach Funduszy Szwajcarskich. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że wstępne Propozycje Projektów złożyło 119 miast.

- Spodziewaliśmy się takiego zainteresowania. Widzieliśmy to już po frekwencji na spotkaniach informacyjnych. Wzięli w nich udział przedstawiciele prawie wszystkich ze 139 miast, które mogą skorzystać z programu. Od razu bierzemy się za ocenę formalną wniosków – mówi Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Czas na ocenę

Nabór jest dwuetapowy. Teraz wnioski pod względem formalnym sprawdzą pracownicy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Te, które spełnią kryteria, przechodzą do oceny merytorycznej, której dokonają zewnętrzni eksperci.

Na podstawie oceny merytorycznej powstanie lista rankingowa, którą zatwierdzi Komitet Sterujący Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Do miast znajdujących się na tej liście zostanie skierowane zaproszenie do złożenia Kompletnych Propozycji Projektów, czyli pełnych i ostatecznych wniosków o dofinansowanie. Miasta będą miały na to około 5 miesięcy od daty ogłoszenia listy rankingowej. W przygotowaniu Kompletnych Propozycji Projektów, pomogą miastom eksperci Związku Miast Polskich. Rolą Związku w tym przedsięwzięciu jest wspieranie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej we wdrażaniu „Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast”. Przypomnijmy, że już w fazie przygotowawczej do programu ZMP zorganizował ponad 50 wydarzeń edukacyjnych, w których uczestniczyło blisko tysiąc przedstawicieli ze 136 miast. Więcej na ten temat TUTAJ .

O naborze

Nabór ruszył w marcu 2024 roku. Mogło w nim wziąć udział 139 miast, które Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 wskazuje jako zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Są to miasta, w których np. w wyniku transformacji ustrojowej upadły duże państwowe przedsiębiorstwa, pojawiły się wyzwania związane z odpływem ludności do największych miast, niską dzietnością czy zanieczyszczeniem powietrza.

Miasta mogły zawnioskować o dofinansowanie w wysokości pomiędzy 44 a 80 mln zł na projekty, które wpisują się strategie rozwoju miasta. Ważne, aby przedsięwzięcia miały charakter kompleksowy – były inwestycjami zarówno infrastrukturalnymi, jak i społecznymi, które zaangażują mieszkańców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

Ministerstwo przypomina, że miasta mogą liczyć nawet na dofinansowanie w wysokości 100 proc. wydatków. Finalnie, na wysokość wsparcia w każdym przypadku będą miały wpływ przepisy o pomocy publicznej.

Samorządy mogą przeznaczyć fundusze m. in. na: finansowanie dla mikro-, małych i średnich firm, kształcenie zawodowe, efektywność energetyczną i energię odnawialną, transport publiczny, gospodarkę wodno-ściekową, ochronę przyrody, inwestycje w zdrowie, rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Mile widziana jest również współpraca ze szwajcarskimi miastami.

- Mamy bardzo pozytywne doświadczenia z takiej bilateralnej współpracy w ramach Funduszy Norweskich i EOG dla Polski. W Programie Rozwój Lokalny, który również wspierał miasta, z 29 polskich samorządów, 17 znalazło do swojego projektu partnera z Norwegii lub Islandii. Była to ogromna wartość dodana do projektów – ocenia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.

Więcej informacji o naborze znajduje się na stronie Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy

O Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast

Nabór został zorganizowany w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Program jest jedną z dwóch części Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, czyli tzw. Funduszy Szwajcarskich. Druga część to Program Badania Naukowe i Innowacje.

Budżet programu to 327,882 mln franków szwajcarskich, w tym:

  • 278,7 mln franków szwajcarskich - wkład Szwajcarii,
  • 49,182 mln franków szwajcarskich - wkład Polski.

Operatorem programu, czyli instytucją, która odpowiada za przygotowanie i wdrażanie programu, jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Więcej informacji o Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast znajduje się na stronie Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Więcej informacji

Partnerzy