Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 31 października Światowym Dniem Miast w swojej rezolucji 68/239. Oczekuje się, że Dzień ten w znacznym stopniu wypromuje zainteresowanie społeczności międzynarodowej globalną urbanizacją, poprawi współpracę między krajami w zakresie spełniania możliwości rozwiązywania wyzwań urbanizacji i przyczyni się do zrównoważonego rozwoju miast na całym świecie.
Przewiduje się, że do 2050 r. miasta będą stanowić miejsce zamieszkania 70% populacji świata, stając w obliczu bezprecedensowych wyzwań w kontekście zmian klimatycznych. Szacuje się, że do 2030 r. 60% ludzi będzie mieszkać na obszarach miejskich, przy czym do 60% mieszkańców miast będzie miało mniej niż 18 lat. Pomimo postępów w kierunku Celów Zrównoważonego Rozwoju miasta, szczególnie na południu naszego globu, nadal zmagają się z ubóstwem, nierównościami i degradacją środowiska, co wymaga pilnych działań.
Eksperci podkreślają znaczenie angażowania młodzieży w podejmowanie decyzji miejskich, aby wykorzystać jej kreatywność i napędzać zrównoważony rozwój. Światowy Dzień Miast 2024, zatytułowany „Młodzi twórcy zmian klimatycznych: wspomaganie lokalnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju miast”, ma na celu zaprezentowanie kluczowej roli samorządów lokalnych i młodych ludzi w rozwiązywaniu problemów klimatycznych miast. Dzień ten ma służyć promocji innowacyjnych pomysłów proponowanych przez młodzież i szukaniu sposobów przekształcania ich w konkretne działania.
Międzynarodowe inicjatywy, takie jak Pakt na rzecz Przyszłości i Deklaracja na temat Przyszłych Pokoleń, dążą do nadania priorytetu głosom młodzieży w kształtowaniu zrównoważonych środowisk miejskich. Szczyt Przyszłości był okazją do zintegrowania perspektyw młodzieży z globalną polityką i zapewnienia, że system odpowiada potrzebom młodszych pokoleń.
Dowiedz się więcej na stronie UN-Habitat [PDF]