Śrem to miasto z długą historią. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z tzw. bulli gnieźnieńskiej z 1136 roku. Również w dokumentach z tego okresu pojawiają się wzmianki o Śremie jako ważnym grodzie kasztelańskim, co oznacza, że już wtedy był znaczącym ośrodkiem.
Prawa miejskie nadał mu w 1253 roku Przemysł I. W tym roku mija 770 lat od tego wydarzenia.
Z okazji jubileuszu 14 czerwca br. w Muzeum Śremskim odbyła się Uroczysta XLV Sesja Rady Miejskiej. Wzięło w niej udział ponad dwieście osób: przedstawiciele władz samorządowych, jednostek gminnych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy gminy Śrem. Na uroczystość przybyli również senator Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich oraz Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich, którzy złożyli z tej okazji gratulacje i wręczyli burmistrzowi, Adamowi Lewandowskiemu pamiątkową tubę.
Podczas uroczystości najbardziej zasłużeni mieszkańcy zostali uhonorowani odznaką „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, a także odznaczeniami Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, które upowszechnia wartości patriotyczne, szacunek dla tradycji pozytywistycznej i pracy jako źródła pomyślności narodu.
Sztandar - prezent na jubileusz
Szczególnym jubileuszowym prezentem dla miasta i jego mieszkańców było nadanie Śremowi sztandaru, który od tej pory będzie towarzyszył wszystkim ważnym miejskim uroczystościom.
Z okazji jubileuszu warto zobaczyć przygotowaną specjalnie na tę okazję szczególną wystawę - prezentuje ona pieczęcie miejskie oraz dokumenty z Archiwum Państwowego i Muzeum Śremskiego dotyczące lokacji miasta.
Z kolei śremska Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego przygotowała "Kalendarium Śremu" - okolicznościowe wydawnictwo obejmujące historię miasta od samego początku do 2020 roku.