Kwotę w wysokości około 9 mld zł wstępnie zadeklarował wiceminister finansów, Sebastian Skuza jako punktowe wsparcie JST na zrównoważenie dochodów i wydatków bieżących podczas posiedzenia Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych KWRiST 15 maja br. Ma to być swego rodzaju rekompensata ubytków dochodów JST (głównie miast) z podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z obniżeniem I progu podatkowego z 17 do 12%.
Zaproponowana kwota jest dalece mniejsza od wstępnych informacji o niej i nie zagwarantuje zasypania luki między bieżącymi dochodami a bieżącymi wydatkami JST, podkreślali samorządowcy.
- Miasta najwięcej straciły na obniżeniu progu podatkowego z 17 do 12% i najmniej korzystają na przygotowanej propozycji podziału dodatkowych środków – zaznaczył Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej.
Przedstawiciele strony samorządowej chcą, by środki te mogły być spożytkowane na wydatki bieżące – bez ograniczeń.
Sposób podziału wkrótce
Według wstępnych ustaleń cała kwota ma być podzielona na dwie części. Większa - 2/3 środków byłaby podzielona proporcjonalnie do partycypacji poszczególnych JST w podatku PIT zapłaconym przez mieszkańców danej jednostki. Pozostała część miałaby wesprzeć finansowo słabsze JST. I to sposób tej 1/3 kwoty ma być wypracowany przez stronę samorządową.
Ze względu na różnice między organizacjami samorządowymi o ostatecznym sposobie podziału zdecyduje strona samorządowa na kolejnym, dodatkowym spotkaniu. Minister finansów przygotuje na 22 maja br. propozycję podziału tych środków.