Białystok - Apel Rady Miasta

Opublikowano: 23.11.2020
Bia_ystok.jpg
Radni Białegostoku zaniepokojeni zapowiedziami zawetowania budżetu unijnego zaapelowali do Prezesa Rady Ministrów o zawarcie porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiej oraz Funduszu Odbudowy.

Podczas sesji 23 listopada Rada Miasta zajęła stanowisko w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odnowy.

Tylko porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy zapewni kolejny stały dopływ europejskich środków, które pozwolą na realizację następnych potrzebnych inicjatyw dla miasta i jego mieszkańców. W społecznościach lokalnych szczególnie oczekiwany jest Fundusz Odbudowy, który ma wesprzeć walkę ze skutkami pandemii, pobudzić inwestycje i ochronić miejsca pracy.

Apelujemy do Prezesa Rady Ministrów o zawarcie porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiej oraz Funduszu Odbudowy, a także o głosowanie za przyjęciem Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej. Apelujemy o niekorzystanie z prawa weta, które pozbawiłoby nas niezbędnego finansowego wsparcia funduszy, tak koniecznych w aktualnej sytuacji kraju, a przy tym mogłoby zmarginalizować pozycję Polski na arenie międzynarodowej – podkreśla prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Samorządy terytorialne otrzymują z budżetu państwa środki finansowe nieadekwatne do skali wykonywanych zadań. Z roku na rok wzrasta wysokość niedoszacowania – ostatnio w wyniku niekorzystnych zmian w zakresie podatku PIT i CIT, ale również innych zmian, na przykład w systemie oświaty. Skutki negatywnych dla finansów samorządu terytorialnego decyzji na szczeblu centralnym powodują, że systematycznie spada nadwyżka budżetowa nad wydatkami stałymi, co oznacza wprost zmniejszanie się możliwości inwestowania w rozwój społeczności lokalnej i jakość usług publicznych na jej rzecz.

Dochody miasta Białystok, w związku tylko z ubiegłorocznymi zmianami w zakresie podatku PIT, są niższe od planowanych na rok 2020 o 27 mln zł. Będzie się to przekładało na utratę dochodów w kolejnych latach. Sumując tylko najbliższe 5 lat – to kwota ponad 109 mln zł. Należy też wziąć pod uwagę spadek dochodów związany z epidemią. To oznacza niemal o połowę niższe wydatki na inwestycje i konieczność rezygnacji z wielu projektów oczekiwanych przez mieszkańców, takich jak inwestycje oświatowe, sportowe czy drogowe.

Brak zapewnienia odpowiedniego finansowania samorządów na przestrzeni ostatnich dekad rekompensowały środki pomocowe z Unii Europejskiej. To właśnie dostęp do wielkich środków finansowych (163 mld euro) – począwszy od funduszy przedakcesyjnych – zapewnił silne wsparcie polskich reform.

***

Przypominamy, że Oświadczenie w sprawie zapowiedzianego przez rząd weta Polski wobec budżetu Unii Europejskiej o podobnym wydźwięku przyjął w czwartek, 19 listopada br. Zarząd Związku Miast Polskich.

Więcej informacji

Partnerzy