Strażnicy miejscy w tym sezonie (od 1 października) przeprowadzili już ok. 200 kontroli – zarówno nieruchomości, jak i rejonów miasta. Za pomocą nowoczesnego sprzętu znajdującego się na pokładzie smogobusa wykonywali pomiary pyłu zawieszonego, którego poziom może wskazywać na termiczne przekształcanie odpadów.
Od 2 miesięcy Straż Miejska może skuteczniej kontrolować jakość powietrza w mieście dzięki smogobusowi – mobilnemu laboratorium wyposażonemu w nowoczesny sprzęt do pomiarów poziomu zanieczyszczeń. Na jego pokładzie są czujniki, analizatory oraz kamera. Kamera umieszczona jest na dachu, na teleskopowym 3,5 metrowym maszcie. Może znaleźć się na wysokości 6,5 m, dzięki czemu strażnicy obserwują całą okolicę. Sprawdzają na przykład, czy ktoś nie emituje w danym rejonie zbyt dużej ilości dymu i czy jego kolor nie wskazuje na spalanie odpadów.
Jednym z ważniejszych elementów smogobusa jest pyłomierz, którym sprawdzane jest zapylenia powietrza. Określa on stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w okolicy. Ponadto pojazd wyposażony jest w przenośny detektor wielogazowy, z funkcją odczytu czterech gazów: siarkowodoru, tlenku azotu, tlenku węgla oraz lotnych związków organicznych.