Miasto Bielsko-Biała jest jednym z 44 miast uczestniczących w programie Adaptacja do zmian klimatu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Właściwe zagospodarowanie wód opadowych jest jednym z podstawowych mechanizmów takiej adaptacji. Zatrzymanie deszczówki w miejscu jej opadu i lokalne jej zagospodarowanie ogranicza ryzyko wystąpienia podtopień i powodzi w czasie intensywnych opadów deszczu, a jednocześnie w czasie suszy stanowi rezerwę wody, którą możemy używać do podlewania roślin czy też mycia balkonów i tarasów. Używanie wody pitnej, uzdatnionej do takich celów jest dzisiaj już marnotrawstwem.
Program Bielsko-Biała łapie deszcz jest przeznaczony dla osób fizycznych, osób prawnych niebędących przedsiębiorcami i wspólnot mieszkaniowych - posiadających tytuł prawny do nieruchomości położonej na terenie miasta Bielska-Białej.
Sposobów na zatrzymanie wody deszczowej jest wiele. Najprostszym przykładem takiego rozwiązania może być gromadzenie wody w zbiorniku i wykorzystanie jej do podlewania przydomowego ogródka. Podczas dziesięciominutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m kw. można zebrać ok. 180 litrów wody.
Zalety wykorzystania wód opadowych:
- trafiają do gruntu zamiast do kanalizacji, tym samym odciążają obiekty podziemnej infrastruktury technicznej;
- są wykorzystywane przez roślinność, wpływają tym samym na poprawę mikroklimatu;
- dzięki zastosowaniu lokalnej retencji i infiltracji zmniejszają się koszty obsługi tradycyjnego systemu kanalizacji i oczyszczalni ścieków;
- zretencjonowane wody można wykorzystać np. do nawodnień zieleni miejskiej oraz przydomowego ogródka