W briefingu prasowy wzięli udział delegaci do ZO ZMP, członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej ZMP, którzy przyjechali na obrady hybrydowe do Poznania: Zygmunt FRANKIEWICZ, prezes ZMP i senator RP, Grzegorz GANOWICZ, przewodniczący Rady Miasta Poznania, Krzysztof KOSIŃSKI, prezydent Ciechanowa, sekretarz ZMP, Beata MOSKAL-SŁANIEWSKA, prezydent Świdnicy, Adam LEWANDOWSKI, burmistrz Śremu, Franciszek MARSZAŁEK, burmistrz Krotoszyna oraz Marcin GOŁASZEWSKI, przewodniczący Rady Miasta Łodzi, a także Andrzej PORAWSKI, dyrektor Biura ZMP.
- Mówiliśmy o tym (...) jak samorządy polskie się organizują i pomagają uchodźcom. I muszę powiedzieć, że jest to imponujące. Zarówno społeczeństwo polskie stanęło na wysokości zadania, i pokazało, że jednak jesteśmy społeczeństwem obywatelskim, które potrafi się samo zorganizować, z silnym samorządem terytorialnym, który potrafi skoordynować tę pomoc, i współpracować ze sobą szeroko wzajemnie i z rządem. Efektem tej współpracy ze stroną rządową jest ustawa, która w tej chwili jest procedowana w Senacie i dotyczy warunków pomocy dla uchodźców ukraińskich w Polsce. To jest kompleksowa ustawa, która zajmuje się pomocą doraźną, czyli w chwili przybycia Ukraińców na teren Polski (...), jak i dalszą perspektywą - miejsce pracy, działalnością gospodarczą, szkołą, żłobkiem, opieką medyczną itp. Ta ustawa jest pilnie potrzebna i była przygotowywana przez stronę rządową i samorządową wspólnie. Z naszej perspektywy można powiedzieć, że nie rozwiązuje wszystkich problemów, tak jakbyśmy chcieli, ale w większości jest zgodna z tym, co proponowaliśmy - podsumowując obrady Zgromadzenia Ogólnego mówił dziennikarzom z Wielkopolski senator Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP.
- Jako samorządy, jako Związek Miast Polskich jesteśmy de facto współautorem tej ustawy o pomocy Ukrainie, która mamy nadzieję za chwilę wejdzie w życie i będzie skutecznie realizowana w praktyce, i umożliwi też m.in. uruchomienie środków finansowych dla samorządów, które pozwolą nam aktywnie działać i wspierać uchodźców. Bo w tym momencie wydatkujemy wyłącznie środki własne, z naszych budżetów. To dotyczy zarówno zakwaterowania uchodźców, jak i pomocy humanitarnej, która jest im udzielana (...). Liczymy na wdrożenie tej ustawy i na to, że do samorządów trafią środki finansowe na ten cel. Musimy pamiętać, że jesteśmy świeżo po wprowadzeniu Polskiego Ładu, który też bardzo mocno uderzył w finanse polskich samorządów i dziś jest potrzebne wsparcie samorządów ze środków z budżetu państwa, tak żebyśmy mogli realnie i skutecznie realizować na miejscu tę pomoc. Rozmawiamy też o sprawach związanych z dyslokacją uchodźców, ponieważ dziś wielkie problemy mają duże polskie miasta i metropolie. Tam głównie samodzielnie kierują się uchodźcy. Natomiast część gmin i miast ma wolne miejsca, ale tam te transporty nie są kierowane i nie ma tej centralnej dyslokacji - powiedział Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa. To miasto jako pierwsze w Polsce wprowadziło zwolnienie od podatku od nieruchomości dla swoich mieszkańców, którzy przyjmują pod swój dach przybywających do Polski Ukraińców. Kolejne miasto, które przyjęło analogiczne rozwiązanie to Radom. - To gest wsparcia dla wspaniałomyślnej postawy wielu Polaków, którzy dają u siebie schronienie uchodźcom z Ukrainy - zaznaczył sekretarz ZMP.