Bydgoszcz - Kryzys gospodarczy i decyzje rządu uderzają w miejską kasę

Opublikowano: 24.09.2020
Bydgoszcz-strona.jpg
Pandemia i zmiany prawne związane z dochodami samorządów uderzyły boleśnie w finanse polskich samorządów, w tym budżet Bydgoszczy. W miejskiej kasie zabraknie ponad 200 mln zł na przyszłe inwestycje.

Prowadzona od lat polityka finansowa miasta opierająca się na pozyskiwaniu funduszy unijnych oraz zwiększaniu nadwyżki operacyjnej, przez kryzys gospodarczy związany z COVID-19 uległa negatywnym zmianom. To właśnie dzięki nadwyżce operacyjnej, która w zeszłym roku wynosiła 292 mln złotych realizowaliśmy szereg ważnych dla bydgoszczan inwestycji. W trzech ostatnich latach inwestycje o wartości 1,2 miliarda złotych udało się sfinansować bez konieczności zaciągania kredytu. Środki pochodziły w głównej mierze z nadwyżki operacyjnej i dochodów majątkowych miasta.

Zeszły rok przyniósł nam wzrost wydatków w postaci wynagrodzeń dla nauczycieli, które nie zostały pokryte subwencją oświatową. Początek 2020 roku to kolejne 20 mln złotych z pieniędzy mieszkańców na finansowanie oświaty.

Znaczący wpływ jednak na obecną sytuację finansową miasta miała pandemia COVID-19. Ta sytuacja spowodowała, że w pierwszy półroczu 2020 roku nie tylko spadek dochodów, ale także wzrost wydatków. Plan inwestycyjny został zmniejszony niemal o połowę, do wysokości ok. 150 mln złotych. W połowie roku konieczne było obniżenie do 66 mln złotych. Dalsze inwestowanie to konieczność zaciągnięcia kredytu, w wysokości ponad 230 mln zł. To jedyne rozwiązanie, dzięki któremu uda się dokończyć trwające w mieście inwestycje.

Powodem braku pieniędzy w budżecie są przede wszystkim mniejsze wpływy z podatków oraz z udziału w PIT. Rosną również koszty związane z utrzymywaniem komunikacji publicznej, z której korzysta mniej mieszkańców. Obostrzenia w miejskich pływalniach także spowodowały mniejsze zainteresowanie mieszkańców z tej formy rekreacji. Efektem są wyższe koszty utrzymania takich obiektów przez miasto.

Więcej informacji

Partnerzy