Kończy się międzynarodowy projekt BeePathNet. Dzięki niemu władze Bydgoszczy wiedzą, że pszczoły w tym mieście czują się doskonale, a ich miód jest smaczny, zdrowy i bezpieczny..
Potwierdziły to badania, które przeprowadzono w ramach pierwszych działań BeePathNetu. Dzięki podkreślaniu roli owadów zapylających zmieniło się także podejście samych bydgoszczan. W miejskich parkach coraz częściej widzimy hotele i domki dla owadów, powstają łąki kwietne czy przyszkolne ogrody. Podobne rozwiązania zgłaszają także sami mieszkańcy w budżecie obywatelskim. Co więcej dzięki projektowi udało się znaleźć i zaprosić do współpracy miłośników pszczelarstwa. Są to ludzie z pasją, którzy o pszczołach wiedzą prawie wszystko i tą wiedzą chętnie dzielą się z mieszkańcami Bydgoszczy.
Bydgoska Pszczela Ścieżka
Na zakończenie projektu ratusz prezentuje mapę miejsc przyjaznych pszczołom. Bydgoska Pszczela Ścieżka to przewodnik dla bydgoszczanek i bydgoszczan po miejscach, w których dzikim pszczołom oraz owadom miododajnym żyje się w Bydgoszczy bardzo dobrze. Każde przyszłe działanie na rzecz miejskich pszczół zostanie odnotowane na mapie.
Już dziś znajdziemy tam kilkanaście miejsc, a wśród nich miejskie parki, ogrody botaniczne, pszczelaria znajdujące się na dachach budynków oraz pasieki. Każde z tych miejsc stanowi ważny element ekosystemu. Projekt się kończy, ale to na pewno nie koniec działań na rzecz rozwoju pszczelarstwa w Bydgoszczy.
Program edukacji pszczelarskiej „Z pszczołami przez cały rok” autorstwa Edyty Mazurkiewicz-Szreder, Anny Izdebskiej i Anny Baumgart, nauczycielek Zespołu Szkół nr 6 w Bydgoszczy dla każdego do pobrania TUTAJ.