Plac Praw Kobiet mieści się przed budynkiem BCF Drukarnia w centrum miasta. W tym miejscu 2 lata temu, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, odbyły się protesty w obronie praw kobiet.
- Wskazany plac, nazywany nieformalnie Placem Praw Kobiet, stał się w ostatnich latach miejscem, w którym organizowano liczne protesty lub też skąd rozpoczynano przemarsze w obronie praw kobiet. Poprzez nadanie temu miejscu nazwy Placu Praw Kobiet upamiętnione zostaną prekursorki i działaczki z lat minionych – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Dążenia kobiet polskich do uzyskania praw wyborczych, a więc jednego z najważniejszych praw człowieka, prawa do bycia podmiotem stanowienia prawa, mają w Polsce długą tradycję. Kobiety pragnące uzyskać należne im prawa obywatelskie, zrzeszały się nielegalnie już w czasach zaborów. Ich determinacja, zdecydowana postawa i okazywany patriotyzm sprawiły, że na podstawie Dekretu o Ordynacji Wyborczej do Sejmu Ustawodawczego z 28 listopada 1918 roku, Polki jako jedne z pierwszych na świecie uzyskały pełnię praw wyborczych.
Podobne inicjatywy znajdują się w innych polskich miastach. W Warszawie pod koniec ubiegłego roku Rondo Dmowskiego zmieniło nazwę na Rondo Praw Kobiet. To w tym miejscu w 2020 roku ponad 100 tys. osób protestowało przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Place Praw Kobiet znajdują się także w Szczecinie i Zielonej Górze. W Krakowie Prawa Kobiet upamiętnia Skwer Praw Kobiet.