Tereny znajdują się w Miechowicach tuż przy granicy Bytomia i Zabrza. Przejęty przez gminę obszar obejmuje nie tylko teren dawnego szybu południowego, do którego wejście jest zamknięte obecnie żelbetonową płytą, ale również grunty wokół dawnego szybu. Zgodnie z podpisaną umową, tereny od SRK SA zostały przejęte przez gminę Bytom na cele związane z m.in.: utworzeniem przestrzeni rekreacyjnej, edukacyjnej i turystycznej.
- Cieszę się, że udało się przejąć tereny z pozostałością dawnego szybu południowego. Dzięki temu gmina będzie mogła starać się o pozyskanie środków zewnętrznych na jego zagospodarowanie - mówi Maciej Bartków, pasjonat historii i bytomski radny. - Zanim jednak możliwe będzie odwiedzanie pozostałości po szybie południowym, obiekt musi zostać sprawdzony pod kątem technicznym, jak również konieczne będzie uzyskanie niezbędnych pozwoleń i uzgodnień górniczych zanim obiekt i teren wokół niego zostaną zagospodarowania - podkreśla Maciej Bartków.
Szyb południowy należał do byłej kopalni węgla kamiennego „Preussengrube” czyli KWK „Miechowice”. Został zbudowany w 1911 roku jako szyb wentylacyjny, a zamknięto go w 1934 roku po wyeksploatowaniu zasobów w polu południowym. Obiekt, który od wielu lat wzbudza zainteresowanie poszukiwaczy tajemnic ma szansę zostać udostępniony eksploratorom, jeśli miastu uda się pozyskać środki zewnętrzne na jego zagospodarowanie.