Bytom – W mieście powstał Szlak Architektury Secesyjnej

Opublikowano: 11.12.2024
Bytom-secesja.jpg
Szlak Architektury Secesyjnej umożliwia podążanie śladem niezwykłej historii 35 kamienic Śródmieścia Bytomia – ich właścicieli oraz budowniczych. Niektóre z secesyjnych perełek czekają dopiero na odkrycie.

Ze względu na bogactwo architektury secesyjnej, Bytom przez lata nazywany był „małym Wiedniem”. Popularność secesji przypadła tu na okres szybkiego rozwoju miasta na początku XX wieku. To w Bytomiu wówczas budowane były najpiękniejsze kamienice w stylu Jugendstil, projektu nie tylko miejscowych architektów, ale też tworzone na deskach kreślarskich w Berlinie, Wrocławiu czy Katowicach. Teraz historia 35 najciekawszych architektonicznie secesyjnych budynków Śródmieścia została opisana w ramach bytomskiego Szlaku Architektury Secesyjnej. Historię tę można poznać dzięki nowym wydawnictwom Urzędu Miejskiego w Bytomiu – bezpłatnej mapie, serii podcastów oraz dziesięciu tablicom informacyjnym, które pojawiły się w przestrzeni miasta.

– W tym roku świętujemy 770 urodziny Bytomia, dlatego chcemy zwrócić szczególną uwagę na bogatą i stylową architekturę miasta – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – Na trasie nowo utworzonego Szlaku Architektury Secesyjnej znalazło się 35 obiektów w centrum Bytomia i właściwie większość z nich to kamienice mieszkalne. Historię dziesięciu z nich możemy poznać dzięki tablicom informacyjnym, nowo wydanej mapie, serii podcastów oraz stronie internetowej – dodaje prezydent.

W ramach projektu powstała mapa z trasą biegnącą w centrum miasta wraz z opisami najciekawszych przykładów secesji. Przemierzający Bytom Szlakiem Architektury Secesyjnej odnajdą na fasadach dziesięciu budynków tablice informacyjne, a tropem najciekawszych historii poprowadzą ich podcasty nagrane przez Marka Wojcika. Dla głodnych większej ilości informacji, powstała podstrona bytom.pl/secesja zawierająca obszerne opisy, zdjęcia oraz nagrania.

Więcej informacji

Partnerzy