Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - odpowiedzi i wyjaśnienia

Opublikowano: 18.10.2023
ceeb-www.jpg
O specjalnym, jednolitym na terenie całego kraju programie NFOŚiGW na realizację tzw. uproszczonych audytów budynków rozmawiali przedstawiciele strony samorządowej z ministrem Piotrem Uścińskim oraz przedstawicielami GUNB.

Przedstawiciele samorządów gminnych spotkali się 17 października br. z wiceministrem rozwoju i technologii, Piotrem Uścińskim. Przedstawiciel ZMP, Marek Wójcik zgłosił wniosek, by NFOŚiGW przygotował specjalny program dedykowany realizacji tzw. uproszczonych audytów budynków, który będzie jednolity na terenie całego kraju.

W ocenie skutków regulacji do ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków jest zapis, że na realizację zadań wynikających z ustawy mają być przeznaczane środki z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Jednak to powoduje, że mogą być różnice między regionami w finansowaniu tych zadań. Minister Uściński poparł propozycję, by pieniądze na działania związane z uproszczonym audytem budynków były w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska, jednak jego zdaniem zapisy takie powinny zostać przygotowane przez resort klimatu i środowiska.

Informacja o pilotażu i dyskusja o problemach

Podczas spotkania ustalono z przedstawicielami GINB-u, że pod koniec października odbędzie się kolejne z cyklu spotkań online w sprawie terminali. Składać się będzie z dwóch części: w pierwszej GINB przedstawi informację na temat realizacji pilotażu projektu ZONE (Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji).

W drugiej części odbędzie się dyskusja na temat uwag, problemów do rozwiązania oraz spostrzeżeń samorządowców dotyczących realizacji uproszczonych audytów.

Bez pieniędzy audytów nie będzie

Osobna dyskusja ma dotyczyć kwot potrzebnych na realizację zadań związanych z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków (CEEB). Jak wyliczył Śląski Związek Gmin i Powiatów, w skali kraju ma ona kosztować około 1 mld zł. W obliczeniach nie uwzględniono jednak wszystkich kosztów, choćby związanych z utrzymaniem systemu, np. weryfikacją czy uzupełnianiem danych po dokonaniu termomodernizacji budynku czy wymianie źródła ogrzewania.

Informacja na ten temat będzie przedmiotem dyskusji na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 25 października br. Do tego czasu ŚZGiP przygotuje aktualne wyliczenia.

Jednocześnie podczas spotkania przedstawiciele zarówno resortu klimatu i środowiska, jak i GUNB-u poinformowali, że brak uproszczonego audytu nie dyskwalifikuje potencjalnych beneficjentów ze skorzystania z programów mających chronić klimat, np. termomodernizacji czy wymiany pieca.

Drugą ważną informacją jest fakt, że nie ma terminu, do kiedy gminy mają wykonać uproszczone audyty. Aby mogły realizować zadania, muszą mieć zapewnione środki finansowe, a także znać i rozumieć szczegóły techniczne związane z realizacją.

W dłuższej perspektywie konieczna będzie nowelizacja ustawy, by doprecyzować zapisy dotyczące podstawy prawnej działań związanych z CEEB. Strona samorządowa zaczyna zbierać uwagi w tej sprawie.

Partnerzy