Cieszyn - Letnia szkoła języka, literatury i kultury

Opublikowano: 28.07.2017
Cieszyn-szko_a.jpg
Już po raz 27 rusza letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej. Od 1 do 28 sierpnia Cieszyn będzie gościł ok. 200 osób z całego świata, które zamierzają nauczyć się języka polskiego.

Studenci letniej szkoły zapraszają 15 sierpnia na cieszyński Rynek, gdzie w ramach Wieczoru Narodów zaprezentują swoją kulturę i rodzime tradycje.

Letnia szkoła jest jedną z inicjatyw organizowanych przez jednostkę Uniwersytetu Śląskiego, Szkołę Języka i Kultury Polskiej. Przez cały miesiąc studenci z każdego zakątka świata uczą się języka polskiego 24 h na dobę – podczas nauki, posiłków, zabawy. Do południa odbywają się zajęcia typowo lekcyjne z nauką słownictwa gramatyki, itp. Po południu - akademickie wykłady związane z różnymi dziedzinami, nie tylko humanistycznymi. Wieczory są zarezerwowane na program kulturalny – studenci przygotowują spektakl, uczestniczą w zabawach typu „talent show” i poznają miasto. Osoby, które przyjeżdżają do Cieszyna, są na różnym poziomie znajomości języka polskiego – od biegłej po… zerową. Ci ostatni po miesiącu są już w stanie komunikować się na podstawowym poziomie.

- Staramy się jak najczęściej „wyciągać” studentów poza kampus i pokazywać im uroki Cieszyna. Dlatego też punktem kulminacyjnym letniej szkoły jest Wieczór Narodów, który rozpocznie się 15 sierpnia ok. 14:30 na cieszyńskim Rynku. To okazja do zaprezentowania własnej kultury, tradycji i zwyczajów przez naszych studentów. Jak co roku, bardzo serdecznie zapraszamy na to wydarzenie mieszkańców Cieszyna i turystów. Często powtarzamy, że Cieszyn w sierpniu to jedna wielka szkoła języka polskiego i kultury polskiej, a każdy z mieszkańców czy turystów może być i bardzo często jest nauczycielem dla naszych studentów – mówi dr Agnieszka Tambor z Zakładu Literatury Współczesnej Uniwersytetu Śląskiego.

Jak dodaje dr Agnieszka Tambor, studenci po ukończeniu letniej szkoły stają się nieformalnymi ambasadorami kultury polskiej w swoich krajach. Wracając później do Polski, wracają również do Cieszyna, który fascynuje ich ze względu na swoją historię i unikatowość. - Nikt z nas nie wyobraża sobie letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej w innym miejscu – dodaje dr Agnieszka Tambor.

Partnerzy