CWD Plus - seminarium sieciujące

Opublikowano: 31.03.2023
CWD_Plus_23-03-22.jpg
Blisko 300 przedstawicieli miast, reprezentujących 76 partnerstw samorządowych wzięło udział w organizowanym przez Związek Miast Polskich seminarium sieciującym dla miast biorących udział w programie Centrum Wsparcia Doradczego Plus.

Dwudniowe spotkanie odbyło się w Poznaniu 22-23 marca br.

Tematem seminarium były „Przygotowania do wdrażania strategii i projektów zintegrowanych”. W części seminaryjnej przedstawiciele miast dowiedzieli się m.in. o stanie prac w programach krajowych i regionalnych Funduszy Europejskich na lata 2021-2027, a także o stanie realizacji projektu CWD Plus.

Druga część podzielona była na równolegle odbywające się warsztaty tematyczne, dotyczące realizacji i finansowania projektów z zakresu zrównoważonej turystyki, kultury, dziedzictwa przyrodniczego na potrzeby rozwoju lokalnej gospodarki, zrównoważonej mobilności, adaptacji do zmian klimatu, projektów społecznych czy przedsięwzięć transformacji energetycznej.

Również drugiego dnia uczestnicy mogli wybrać udział w warsztatach tematycznych, poświęconych m.in. zintegrowanym inwestycjom terytorialnym, wyzwaniom dotyczącym partycypacji i włączania mieszkańców i partnerów społeczno-gospodarczych w realizację strategii czy szukaniu pozabudżetowych źródeł wsparcia samorządów (w tym PPP) i realizacji projektów.

Zaplanowano także czas na tematyczne konsultacje sieciujące i eksperckie, podczas których uczestnicy mieli czas na spotkania partnerstw projektowych, rozmowy między różnymi partnerstwami czy konsultacje z doradcami ze Związku Miast Polskich lub Fundacji Fundusz Współpracy.

- Takie spotkania jak dzisiaj czy fora wymiany doświadczeń, które organizujemy wspólnie z naszym partnerem – Fundacją Fundusz Współpracy służą temu, by samorządowcy usiedli w jednym miejscu i porozmawiali, powymieniali się informacjami, podpowiedzieli sobie nawzajem – mówił o idei warsztatów Jarosław Komża, koordynator merytoryczny projektu ze Związku Miast Polskich.

Filmową relację z seminarium można zobaczyć tu:

Przypomnijmy, że głównym celem projektu Centrum Wsparcia Doradczego (CWD) jest wzmocnienie sprawności administracyjnej jednostek samorządu terytorialnego (gmin i powiatów), w tym przede wszystkim poprawa ich kompetencji do zarządzania strategicznego rozwojem lokalnym oraz inicjowania i realizacji kompleksowych przedsięwzięć rozwojowych, w partnerstwie społeczno-gospodarczym i z innymi jednostkami samorządu.

Dłuższa relacja z seminarium już w najbliższym numerze „Samorządu Miejskiego.”


Partnerzy