Częstochowa – O sytuacji samorządów z parlamentarzystami

Opublikowano: 24.02.2020
Cz_stochowa-parlamentarzy_ci.jpg
Prezydent Częstochowy z parlamentarzystami rozmawiał m.in. o efektach działań miasta w 2019 r., rozwoju gospodarczym i barierach prawnych z nim związanych i sytuacji finansowej polskich samorządów.

Uczestnicy spotkania otrzymali m.in. opracowanie poświęcone jest najważniejszym problemom, warunkującym rozwój gospodarczy miasta, zaspokojenie lokalnych potrzeb i umacnianie samorządu terytorialnego. Zawiera informacje np. na temat przyczyn lawinowego wzrostu kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi i barier finansowo-organizacyjnych uniemożliwiających szybką neutralizację nielegalnie składowanych odpadów niebezpiecznych. Mowa w nim także o potrzebie reformy planowania przestrzennego czy zmian w regulacjach dotyczących m.in. ochrony powietrza, elektrowni wiatrowych, prawa wodnego, ustawy termomodernizacyjnej czy chipowania zwierząt. Osobnym rozdział poświęcony jest finansom jednostek samorządu terytorialnego, w tym skutkom różnych decyzji centralnych obciążających budżet miasta. Mowa tu także o konieczności ustalenia standardów finansowania zadań zleconych, kwestii niekonstytucyjności pokrywania przez samorządy coraz wyższych strat miejskich SP ZOZ i wpływu regulacji płacowych na sytuację finansową miejskich i powiatowych szpitali. Niekorzystnie na pracę częstochowskiego samorządu wpływają również niektóre regulacje dotyczące edukacji, a także czynności administracyjnych i zakresu kompetencji administracji samorządowej.

Podsumowując sytuację gospodarczą Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk zwrócił uwagę na konsekwencje wynikające m.in. z reformy oświaty i decyzji podejmowanych przez polski rząd i parlament, dotyczących np. zmian w prawie podatkowym. Zaznaczył przy tym, że mimo znacznych ograniczeń finansowanych dla samorządu, w Częstochowie udało się utrzymać dalszy wzrost gospodarczy, widoczny m.in. dzięki kolejnym inwestycjom np. w specjalnych strefach ekonomicznych, w sferze usług dla biznesu czy poprzez tworzenie nowych miejsc pracy w wielu częstochowskich firmach. Podkreślił również, że Częstochowa, nadal dobrze wykorzystuje środki unijne, i to nie tylko w wymiarze miejskim, ale także subregionalnym, w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.

Więcej informacji

Partnerzy