Czy powstaną centra opieki geriatrycznej 75+?

Opublikowano: 13.05.2024
pobrane.jpg
Choć od 1.01.br. obowiązują zapisy ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej, to do dziś nie są realizowane. O braku rozporządzeń, wojewódzkich planów działania, jak i o tym, że seniorzy nie są diagnozowani i jak temu zaradzić rozmawiał zespół KWRiST

O martwych zapisach ustawy geriatrycznej i przyczynach takiego stanu rzeczy debatował 13 maja br. Zespół ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej KWRiST. Marek Wójcik, ekspert Zarządu ZMP ds. legislacji zgłosił wniosek o informację resortu zdrowia na temat wdrażania ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. W teorii weszła ona w życie z początkiem tego roku, w praktyce – nic się nie dzieje. Brak rozporządzeń wykonawczych do ustawy, brak wojewódzkich planów działania, pacjenci nie są nie tylko diagnozowani, ale również nie są objęci nowymi formami opieki medycznej, wprowadzonymi ustawą. Powiaty, które miały tworzyć centra współfinansowane z Funduszu Medycznego – prawnie nie mają takiej możliwości.

Ustawa zakłada diagnozę i opiekę nad seniorami 75+

Przypomnijmy, że ustawa ta wprowadza systemowe rozwiązania opieki nad osobami 75+. Jej celem jest zapewnienie opieki geriatrycznej osobom starszym, zapobieganie postępowi chorób przewlekłych i pogłębianiu się niepełnosprawności.

Ustawa przewiduje m.in. nowe rozwiązania - przeprowadzenie przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej wstępnej oceny geriatrycznej starszych wiekiem pacjentów oraz utworzenie Centrów Zdrowia 75+. Przewiduje także zwiększenie liczby oddziałów geriatrycznych w szpitalach w całej Polsce. Zgodnie z ustawą działania powinny być realizowane na podstawie przygotowanych przez wojewodów planów, zatwierdzanych przez ministra zdrowia. Pacjenci mają być objęci kompleksową opieką medyczną, fizjoterapeutyczną, psychologiczną, dietetyczną oraz terapią zajęciową i edukacją zdrowotną.

Ustawa obowiązuje, ale nie jest realizowana - długa lista problemów

Samorządowcy już w lutym br. zgłaszali problem z trudnościami w realizacji ustawy. Wtedy rząd wyjaśniał, że potrzebuje jeszcze trochę czasu ze względu na zmiany personalne po wyborach parlamentarnych. Samorządy ostrożnie podchodzą więc do realizacji zadań ustawowych, jak choćby do tworzenia centrów 75+. Ich tworzenie miało być finansowane z Funduszu Medycznego, tymczasem ani ustawa o Funduszu, ani o szczególnej opiece geriatrycznej prawnie nie dopuszcza takiej możliwości. Samorządowcy pytali w związku z tym, kiedy ministerstwo planuje zmiany lub przyjęcie nowego programu inwestycyjnego w subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych - aby zgodnie z ustawą jeszcze w tym roku powstały pierwsze Centra Zdrowia 75+.

Ustawa zobowiązuje też wojewodów do utworzenia planów działania, a samorządy powiatowe, w tym miasta na prawach powiatu - do przekazania swoich propozycji do nich ciągu 60 dni. Czas na to już dawno minął, a planów nadal nie ma. Do końca marca br. miała zostać powołana Krajowa Rada - ciało opiniodawczo-doradcze ministra zdrowia. Do dziś jej nie ma. Co więcej, za 2 miesiące minie ustawowy czas (pół roku) na dokonanie przez lekarzy POZ diagnozy osób, które skończyły 75 lat po 1 stycznia br.

Nawet jeśli niektóre zapisy ustawowe należy poprawić, to ustawa już obowiązuje i trzeba ją realizować. Można było choćby przesunąć datę jej obowiązywania.

Resort zdrowia uchyla się od odpowiedzi 

Nie udało się uzyskać konkretnych informacji. Na zespole nie pojawił się nikt z kierownictwa resortu. Dagmara Korbasińska-Chwedczuk, wicedyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego poinformowała, że ministerstwo zdrowia napotyka takie same problemy związane z ustawą jak JST. Ze względu na fakt, że wpłynęło już około 150 pytań do ustawy, odbyło się spotkanie z przedstawicielami urzędów wojewódzkich i została wysłana informacja, jak realizować zapisy ustawy. W najbliższym czasie ma powstać specjalny zespół, który podejmie działania umożliwiające realizację ustawy. Ma się też odbyć spotkanie z prof. Piotrem Czaudermą, przewodniczącym Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP - jako że ustawa została przygotowana z inicjatywy prezydenta.

Odpowiedzi te nie usatysfakcjonowały strony samorządowej. W związku z tym ustalono, że kwestia ta zostanie omówiona na KWRiST 21 maja br., w której powinien wziąć udział minister zdrowia, aby udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

hh

Partnerzy