Projekt jest częścią tworzonej przez Fundację Wolne Miejsce ogólnopolskiej sieci sklepów socjalnych „Spichlerz”, skierowanych do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz zagrożonych samotnością i wykluczeniem społecznym.
Miasto zapewniło lokal i finansuje jego remont, fundacja zadba o wolontariuszy do obsługi kupujących, a towar będzie pochodził od producentów. Ważna w „Spichlerzu” będzie cena, przynajmniej o połowę niższa niż w zwykłych sklepach, ponieważ produkty będą miały krótszą datę ważności. Z tańszych zakupów nie tylko spożywczych, ale również środków czystości czy ubrań, będą mogli skorzystać mieszkańcy miasta skierowani do sklepu przez pomoc społeczną, nie chodzi bowiem o to, by rozdawać żywność i artykuły chemiczne za darmo.
– Idea sklepu socjalnego umożliwia wspieranie osób i rodzin przy poszanowaniu ich godności i niezależności. Mogą potrzebne im produkty zakupić w cenach odpowiadających ich możliwościom, nie czują się przy tym upokorzeni otrzymywaniem darmowej pomocy rzeczowej z przydziału – mówi Bożena Borowiec, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.
W pomysł sklepów socjalnych wpisane są trzy kluczowe idee. Pierwszą z nich jest pomoc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, drugą chęć przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, trzecią aktywizacja społeczna osób samotnych i potrzebujących, poprzez spotkania i kursy organizowane w działającym w każdym sklepie punkcie kawowym.