Nowy projekt metropolitalny w Dąbrowie Górniczej został objęty honorowym patronatem prezydenta Dąbrowy Górniczej, Marcina Bazylaka. Mecenasem projektu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Miastolab to projekt, który połączy w sobie konferencje, cykle debat, kino plenerowe, koncerty, warsztaty, targi i spotkania sąsiedzkie. Założeniem projektu jest wspólne poszukiwanie z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami nowych idei, innowacji i rozwiązań.
Festiwal będzie obejmował nie tylko konferencje i spotkania wybitnych fachowców, ale też pokaże, jak można planować miejską przestrzeń we współpracy z mieszkańcami. W programie przewidziane są ponadto m.in: pokazy filmowe, koncert „Muzyka Miasta” i piknik promujący społeczną aktywność i współpracę.
Wojciech Czyżewski, prezes zarządu Fabryki Pełnej Życia, przedstawiając program projektu na konferencji prasowej 2 września br. podkreślił, że pojawią się w nim naprawdę najwybitniejsi specjaliści, jeśli chodzi o miasto.
- Dzisiaj Rafał Matyja, Joanna Erbel czy Łukasz Franek są w stanie pokazać problemy miast w bardzo przekrojowy sposób. Dla nas najważniejsze jest to, żeby mieszkańcy mogli się spotkać z ekspertami i spotkać się ze sobą przy okazji koncertu kina czy pikniku. Miastolab to będzie przede wszystkim spotkanie z ekspertami, przestrzenią wymiany dyskusji, poszukiwaniem rozwiązań dla Fabryki Pełnej Życia, Dąbrowy Górniczej i innych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ale Festiwal miejskich innowacji będzie też kolejnym etapem naszego projektu. W Fabryce Pełnej Życia pokazujemy, że ten projekt cały czas realizujemy w oparciu o zasoby lokalnej społeczności i cieszę się z tego, że ludzie z każdym rokiem są coraz bardziej zaangażowani w dyskusję o mieście.
Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, mówił podczas spotkania o konieczności przenoszenia innowacji na grunt samorządowych aktów wykonawczych.
- Projekt Miastolab to będzie kolejne doświadczenie dla mieszkańców i urzędników, ale przede wszystkim jest to jedno wielkie zaproszenie dla ludzi, którzy chcą rozmawiać o miastach i przestrzeni. Przy tej dyskusji chcielibyśmy się wiele nauczyć. Jeśli dzisiaj ktoś mówi, że w Dąbrowie Górniczej dzieje się dużo innowacyjnych projektów, to ja mówię, że to jeszcze mało, że powinno ich być jeszcze więcej. Chcemy poznawać więcej nowych trendów i dowiedzieć się, jak zostać miastem jeszcze bardziej otwartym na innowacje. Nowe pomysły i inicjatywy, które zostaną zaprezentowane, mogą być wykorzystywane w politykach miejskich. Chodzi o to, żeby dobre praktyki zostały wdrożone i powszechnie stosowane. W tym celu muszą stać się oficjalnie obowiązującymi regulacjami, ujętymi w zarządzeniach czy uchwałach – podkreślił prezydent Bazylak.