Debata „Miasto w trybie nadzwyczajnym”

Opublikowano: 19.08.2020
Miasto_w_trybie_nadzwyczajnym_grafika.png
Fundacja im. Stefana Batorego oraz Fundacja Lepsze Niepołomice zapraszają na kolejną debatę z cyklu „Polska samorządów” 26 sierpnia (środa), godz. 18:00-19:30.

Na kolejną debatę Fundacja im. Stefana Batorego zaprasza do Niepołomic (Laboratorium Aktywności Społecznej, ul. Bocheńska 26), które były przez lata postrzegane nie tylko jako dobrze funkcjonujące miasto, ale także miejsce, w którym trwa dialog między władzami samorządowymi i mieszkańcami.

Obecnie sytuacja w mieście jest napięta. W grudniu do gminy wkroczyło Centralne Biuro Antykorupcyjne, a kilka dni później prokuratura zastosowała wobec burmistrza Romana Ptaka (związanego z Platformą Obywatelską) środek zapobiegawczy – nie może on pełnić swoich obowiązków. Sąd nie uwzględnił zażalenia na tę decyzję. W tej sytuacji premier Mateusz Morawiecki powołał komisarza – Krystiana Zielińskiego, co wywołało falę oburzenia w Niepołomicach.

W gronie samorządowców, aktywnych mieszkańców, obserwatorów i komentatorów życia lokalnego spróbujemy odpowiedzieć na pytania:

- Jakie są następstwa powołania komisarza i trybu, w jakim to się stało? W jaki sposób zmieniło to funkcjonowanie miasta, relacje zarządzających miastem i rady, samorządu i mieszkańców?

- Jak jest postrzegane wprowadzenie zarządu komisarycznego: jako efekt sporu politycznego, czy jako zamach na samorządność i prawo decydowania przez mieszkańców, kto nimi rządzi?

- Czy obecna sytuacja ma wpływ na codzienne życie miasta? Czy mieszkańcy w ogóle dostrzegają problem?

- Czy Niepołomice to sytuacja jednostkowa i przypadek, czy kierunek centralizacyjnej polityki PiS-u?

W dyskusji udział wezmą:

  • Małgorzata Klima (przewodnicząca zarządu osiedla Zakościele)
  • Szymon Osowski (prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska)
  • Paweł Pawłowski (prezes Fundacji Lepsze Niepołomice)


Dyskusję poprowadzi Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego i publicysta tygodnika „Polityka”. Transmisja na żywo na Facebooku oraz kanale Fundacji Batorego na YouTube.

Patronat medialny: Radio TOK FM i Polityka.

Partnerzy