Deklaracja Zarządu ZMP z okazji Światowego Dnia Praw Człowieka

Opublikowano: 11.12.2021
prawa1B_copy.jpg
Podczas posiedzenia w Lublińcu Zarząd ZMP podjął deklarację, w której m.in. oczekuje, że władze centralne wywiążą się należycie ze swoich zobowiązań dotyczących równości i niedyskryminowania ludzi.

Oto podjęta przez Zarząd ZMP deklaracja:

MIASTA WOLNYCH, RÓWNYCH I SOLIDARNYCH OBYWATELI

Deklaracja Zarządu Związku Miast Polskich
z okazji Światowego Dnia Praw Człowieka

Zważywszy, że

• uchwalona 73 lata temu Powszechna Deklaracja Praw Człowieka stanowi zobowiązanie dla wszystkich szczebli władz publicznych do subsydiarnej służby swoim obywatelom,
• przynajmniej połowa praw ujętych w Deklaracji, zwłaszcza tych o znaczeniu egzystencjalnym, jest realizowana przez samorządy lokalne,
• mieszkańcom miast bliskie są także prawa polityczne, których realizacja zależy od władz i instytucji centralnych,

zebrani w Lublińcu 10 grudnia 2021 roku członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Związku Miast Polskich oświadczają, co następuje:

1. Wyrażamy wdzięczność i uznanie samorządowcom polskich miast, którzy – współdziałając z lokalnymi organizacjami obywatelskimi i wszystkimi ludźmi dobrej woli, przezwyciężając różnorodne wyzwania – realizują prawa naszych mieszkańców do mieszkania, bezpieczeństwa, swobody przemieszczania się, zatrudnienia, swobodnego rozwoju osobistego, edukacji, kultury, pluralistycznej demokracji lokalnej, udziału w lokalnym życiu publicznym, życia w czystym i zdrowym środowisku oraz przyjaznym otoczeniu, wypoczynku i rekreacji, dostępu do lokalnych dóbr i usług, osłony socjalnej, integracji kulturalnej oraz równowagi między potrzebami osobistymi i wymogami dobra wspólnego.

2. Oczekujemy, że władze i instytucje centralne wywiążą się należycie ze swoich zobowiązań, zwłaszcza w zakresie równości wszystkich ludzi i niedyskryminowania nikogo z jakichkolwiek powodów, prawa do bezstronnego i sprawiedliwego sądu, prawa do obiektywnej informacji w mediach publicznych, prawa do azylu politycznego, prawa do wolności sumienia, wyznania i poglądów, prawa do wychowania dzieci zgodnie z wolą rodziców oraz prawa do bezpieczeństwa zdrowotnego i zabezpieczenia społecznego.

3. Wyrażamy solidarność ze wszystkimi osobami, zarówno mieszkającymi jak i przebywającymi czasowo w naszych miastach, których prawa nie są w pełni zapewnione, w tym zwłaszcza chorymi, bezdomnymi, niepełnosprawnymi, samotnymi, uchodźcami i ofiarami wszelkiej dyskryminacji.
Szczególny wymiar ma fakt, że nasze spotkanie odbywa się w mieście, którego patronką jest Edyta Stein. Ona bowiem, choć całym swoim życiem świadczyła o wierności prawdzie i odwadze w służbie bliźnim, poniosła tragiczną śmierć właśnie w skutek totalnego podeptania praw człowieka.

Lubliniec, 10 grudnia 2021 roku

***

Związek Miast Polskich zapraszał miasta do celebrowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka i zachęcał do wykorzystania spotu wideo, który powstał na zlecenie Związku, oraz innych przygotowanych na tę okazję materiałów. Wiele miast z tego skorzystało i podjęło również własne inicjatywy dotyczące świętowania tego dnia (np. Łódź, Kraków, Bydgoszcz, Ostrów Wielkopolski, Wałbrzych).



Partnerzy