„Do Rydułtów czas zajrzeć” – to nie tylko hasło promocyjne, to idea!

Opublikowano: 07.07.2020
wypowied__pani_burmistrz.jpg
W jakim kierunku miasto ma się rozwijać, aby zrealizować wizję „Rydułtowy 2035” - o tym dyskutowali członkowie Rady Rozwoju 2 lipca w ramach prac nad wnioskiem do programu „Rozwój lokalny”.

Przed kilkoma miesiącami Rydułtowy zainicjowały szeroko zakrojoną debatę o budowaniu nowej ścieżki rozwoju. W jakim kierunku powinno zmierzać miasto, jak i z kim należy o tym rozmawiać, a także jakie działania trzeba podjąć, by zrealizować wizję „Rydułtowy 2035” – o tym dyskutowali członkowie Rady Rozwoju w ubiegły czwartek, 2 lipca. Spotkanie lokalnych liderów tworzących tę Radę odbyło się w pięknie odnowionym budynku Rydułtowskiego Centrum Kultury.

Czasem miasto powinno być obserwowane z pewnej perspektywy, z należytym dystansem - krótki film prezentujący Rydułtowy z „lotu ptaka” opatrzył komentarzem sekretarz miasta, Krzysztof Jędrośka. Innym razem oglądamy je z bardzo bliska, z perspektywy własnych doświadczeń i doznań. Choćby tak, jak w czasie prowadzonych przez doradców ZMP czerwcowych warsztatów: „Moje Rydułtowy – klucz do zrozumienia miasta”. Joanna Gawron, kierownik Referatu Rewitalizacji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego opowiedziała o wybranym fragmencie miasta – terenie byłej stacji kolejowej. To opowieść o szczególnym miejscu i wyjątkowych ludziach tworzących społeczność miasta – Rydułtowikach.

W toku dyskusji wielokrotnie przypominano, że ideą programu „Rozwój lokalny” jest zdefiniowanie działań dopasowanych do konkretnych potrzeb społeczności. Jedynie miasta, które temu wymogowi sprostają mogą liczyć na dofinansowanie MF EOG. Po raz pierwszy miasta same diagnozują swoje potencjały oraz deficyty i na bazie wszechstronnej diagnozy określają cele rozwojowe i konkretne działania. W dyskusji wybrzmiało, iż program jest ukierunkowany na mieszkańców, którzy powinni być aktywnie włączani w proces tworzenia działań.

Wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Barbara Wojciechowska zwróciła uwagę na ważny obszar wsparcia osób niepełnosprawnych. „Trzeba bezwzględnie pamiętać o wymiarze dostępności.” - potwierdziła prowadząca spotkanie wiceburmistrz Rydułtów, Mariola Bolisęga. „Nasze miasto, usługi dla mieszkańców muszą być dostępne dla wszystkich – również dla rodzin z dziećmi, kobiet w ciąży, osób starszych czy niepełnosprawnych.” – podkreśliła wiceburmistrz.

Członkowie zespołu roboczego przedstawili kolejno najważniejsze działania i przykładowe przedsięwzięcia planowane w obszarach: gospodarka, przestrzeń miejska, środowiska i społeczeństwo.

Dyrektor miejskiego teatru SAFO, Katarzyna Chwałek-Bednarczuk uważa, że należy zwiększyć rangę kultury w życiu miasta. „Rydułtowy mogą być miejscem, do którego ludzie będą przyjeżdżać „po kulturę”, ale na to trzeba czasu, a przede wszystkim zaangażowania całej społeczności” – mówiła. Podkreśliła także kluczowe znaczenie partycypacji społecznej w kształtowaniu przyszłościowej wizji miasta. Prezes Stowarzyszenia „Moje miasto”, radny Marek Wystyrk wskazał na znaczenie konsultacji społecznych. Uważa on, że należy zmieniać stereotypowe postawy i oddać głos mieszkańcom.

To trudny program i trudne zadanie, jakie stoi przed zespołem. Doświadczenie
w dotychczasowym pozyskiwaniu środków zewnętrznych wskazywało na konkretne wytyczne, zamknięty katalog działań i kosztów, w które musiał wpisać się projekt. Teraz zadanie jest odwrotne. Trzeba dobrze przewidzieć i dopasować działania do potrzeb.
” – powiedziała Kornelia Newy, członek Zarządu Powiatu Wodzisławskiego, była burmistrz Rydułtów.

Dyrektor Zespołu Szkół w Rydułtowach, Jacek Stebel zwrócił uwagę na ważny deficyt miasta, jakim jest jego mała lesistość. W tej sytuacji każda decyzja o wycięciu drzewa musi być bardzo starannie wyważona. Drzewa mają wszak wpływ na jakość życia w mieście. Potrzebę nowego podejścia do globalnej wizji miasta w kontekście planów przestrzennych widzi uczestniczący w spotkaniu architekt, Michał Pośpiech. „Rydułtowy powinny być mocnym punktem w regionalnych połączeniach drogowych” - uważa.

Podobną opinię wyraził ksiądz Witold Psurek. „Jeśli Rydułtowom uda się zrealizować plany w zakresie niskoemisyjnego transportu, skomunikować z Rybnikiem i Raciborzem szybkimi połączeniami, to będzie to zapowiedź dynamicznego rozwoju” – powiedział w dyskusji.

Po raz pierwszy w spotkaniach Rady Rozwoju wzięło udział Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku, partner rydułtowskiego samorządu w projekcie. CRIS zaproponował nowoczesne formy partycypacji społecznej, dobrane do tematyki i specyfiki przedsięwzięcia oraz określonej grupy odbiorców. W programie m.in. kawiarenki obywatelskie, world cafe, spacery badawcze, spotkania z ekspertami.

Czekamy na pomysły przedsięwzięć, które dla miasta, dla jego rozwoju będą swoistą „trampoliną”. Po pierwszym spotkaniu Rady Rozwoju zgłoszono trzy pierwsze, bardzo cenne inicjatywy.”– powiedziała Mariola Bolisęga. Zachęciła do zgłaszania własnych pomysłów i wyraziła nadzieję, że partnerska rozmowa o mieście, nowe pomysły i działania obudzą w mieszkańcach dumę z Rydułtów. „To będzie nowa jakość, nowoczesne metody włączania mieszkańców do dyskusji.” – zapewniła wiceburmistrz.

I nie pozostaje gołosłowna. Na stronie internetowej miasta utworzono zakładkę „Rozwój Lokalny”. Znajdują się tam informacje, prezentacje, wnioski z pracy nad programem. Rozpoczął się szeroki nabór przedsięwziąć do projektu. Pomysły, propozycje i wnioski można także kierować na adres mailowy specjalnie utworzony do komunikacji w ramach projektu: rozwojlokalny@rydultowy.pl.
Informacje o przebiegu licznych działań w projekcie znajdują się na stronie:
https://www.rydultowy.pl/strona-1177-fundusz_norweski_rada_rozwoju.html

Partnerzy