Dobre zmiany w tzw. ustawie gazowej

Opublikowano: 06.12.2022
display_webp_węgiel.jpg.jpg
Przywrócenie 2-miesięcznego okresu na rozpatrzenie wniosku o dodatek węglowy oraz pozostawienie 10% zamiast 20% aut elektrycznych w 2023 r. we flocie jst- udało się zapisać w ustawie zamrażającej ceny gazu przyjętej przez sejm 2.12

Sejm uchwalił 2 grudnia ustawę o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Zamraża ona ceny gazu w 2023 na poziomie z 2022 r. m.in. dla odbiorców indywidualnych i podmiotów realizujących kluczowe usługi dla społeczeństwa. Cena maksymalna za gaz wyniesie 200,17 zł za MWh.

W ustawie znalazły się dodatkowo dwa korzystne dla miast rozwiązania. Po pierwsze udało się przywrócić zapis, który nakazuje gminom rozpatrzyć wniosek o dodatek węglowy w ciągu dwóch miesięcy. Wcześniej obowiązywał przepis, że wnioski złożone przez mieszkańców po 30 października br. gminy muszą rozpatrzyć do 30 grudnia br. Oznaczało to skracanie się czasu na rozpatrzenie wniosków wraz ze zbliżaniem się końca roku, np. wniosek złożony 30 listopada musiał być rozpatrzony w ciągu miesiąca, a nie dwóch. To nierealne, bo gminy i tak są niezwykle obciążone i nawet 2-miesięczny termin w wielu wypadkach jest trudny do utrzymania. Przy nowelizacji udało się zmienić zapis na taki, że bez względu na moment złożenia wniosku o dodatek, gmina ma na jego rozpatrzenie 2 miesiące, czyli wniosek złożony np. 3 grudnia br. musi być rozpatrzony do 3 lutego 2023 roku.

Również przy okazji tej nowelizacji udało się zmienić zapis dotyczący samochodów elektrycznych. Od 1 stycznia 2023 roku jednostki samorządu terytorialnego miały mieć już nie 10, a 20% aut elektrycznych w swojej flocie. Udało się ten termin przesunąć o rok. Samorządowcy zapowiadają, że podczas prac w Senacie postarają się ten okres jeszcze wydłużyć.

Partnerzy