Drugie spotkanie EMPIRII - Kapitał ludzki miast

Opublikowano: 24.10.2022
Zawiercie_wrzesień_2022.jpg
19 i 20 września 2022 r. gospodarzem spotkania było Zawiercie. Gościło przedstawicieli z Cie­szy­na, Ja­ro­sła­wia, Jasła, Jeleniej Góry, Żar i Żywca. W EMPIRII – Kapitał Ludzki uczestniczą też Nisko i Zgierz.

Sa­mo­rzą­dow­cy z Za­wier­cia, Cie­szy­na, Ja­ro­sła­wia, Jasła, Je­le­niej Góry, Gminy Nisko, Zgie­rza, Żar i Żywca pra­co­wa­li nad za­gad­nie­nia­mi do­ty­czą­cy­mi sa­tys­fak­cji pra­cow­ni­ków w kon­tek­ście dzia­łań po­dej­mo­wa­nych w in­sty­tu­cjach miej­skich.  Spo­tka­nie po­zwo­li­ło na wy­pra­co­wa­nie bar­dziej efek­tyw­ne­go za­rzą­dza­nia za­so­ba­mi ludz­ki­mi, co sta­no­wi istot­ny ele­ment re­ali­za­cji Pla­nów Roz­wo­ju Lo­kal­ne­go i Pla­nów Roz­wo­ju In­sty­tu­cjo­nal­ne­go.

Jak zatrzymać w pracy dobrych pracowników? Jak zachęcić ich do zaangażowania w sprawy miasta? W końcu – jak zmieniać wizerunek pracodawcy samorządowego? Odpowiedzi na te pytania wydają się banalne – sprawić by praca w urzędzie i innych miejskich instytucjach dawała ludziom satysfakcję… Tylko jak to zrobić?

Celem wrześniowego spotkania było wypracowanie zakresu badania satysfakcji pracowników samorządowych, które uwzględniałoby kontekst funkcjonowania urzędów. Nasi uczestnicy uznali, że dobre, „szyte na miarę” badanie zwiększy szanse na sukces. A kiedy badanie będzie sukcesem?

  • Gdy większość pracowników weźmie w nim udział (bo ludzie poznali cel badania i uwierzyli, że warto);
  • Gdy odpowiedzi będą szczere (i konstruktywne);
  • Gdy pracodawcy otrzymają informacje o konkretnych deficytach organizacji z punktu widzenia pracowników, ale też o pozytywach, które powinni wzmacniać oraz pomysłach na usprawnienia i zmiany;
  • Gdy zwrotnie da wiedzę co jest faktycznym źródłem satysfakcji pracowników i jakie dzisiaj towarzyszą im emocje dając szansę na rozwiązanie istniejących problemów;
  • Gdy pracownicy dostaną przejrzystą informację zwrotną o wynikach badań oraz planowanych przez pracodawcę zmianach Szansa na zmianę wskazanego problemu;
  • Gdy w końcu okaże się, że działania podjęte na podstawie badań przyniosły realne korzyści!

Niewątpliwą zaletą pracy w tej formule jest połączenie perspektywy różnych samorządów, ale także różnych ról w samorządowych instytucjach. Wśród uczestników były zarówno osoby reprezentujące pracodawców samorządowych, jak i załogę. Z uczestnikami sieci pracowali również pracownicy działów kadr, przed którymi co raz częściej stawiane są poważne wyzwania z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.

Gorąca dyskusja pierwszego dnia doprowadziła do wniosku, że na pierwszym etapie prac warto zastanowić się nad aż 10 obszarami, które mogą mieć wpływ na odczucia i postawy pracownicze, takimi jak:
1. Komfort emocjonalny w miejscu pracy.
2. Komunikacja wewnątrz urzędu:
a) komunikacja międzywydziałowa,
b) komunikacja z innymi jednostkami organizacyjnymi.
3. Poziom zadowolenia z wykonywanych zadań pod kątem posiadanych kwalifikacji.
4. Motywatory/demotywatory, motywacja (płacowa i pozapłacowa).
a) zarobki, system wynagradzania,
b) system szkoleń,
c) warunki pracy,
d) warunki socjalne (fundusz socjalny),
e) system awansowania.
5. Organizacja pracy i delegowanie zadań (w tym międzywydziałowe).
6. Dobór zespołów zadaniowych.
7. Relacje interpersonalne (zrozumienie, atmosfera, integracja zespołu).
8. Poczucie bezpieczeństwa.
9. Wprowadzenie zmian, innowacyjność.
10. Utożsamienie z misją urzędu, celami strategii miasta/gminy.

    W drugim dniu spotkania praca była nie mniej intensywna. Do każdego z obszarów uczestnicy formułowali pytania, na które chcieliby uzyskać odpowiedzi. Wypracowali bogaty katalog blisko 100 pytań pozwalających sięgnąć w głąb pracowniczych emocji, potrzeb i opinii.

    Teraz – socjolog z grona ekspertów Związku Miast Polskich – nadaje efektom prac formę narzędzia badawczego spełniającego standardy wymagane dla badań ankietowych. W I kwartale przyszłego roku uczestnicy EMPIRII, w formule online, podsumują wynik prac i zdecydują o kierunku ich wykorzystania. Szczególnym wyzwaniem będzie wybór z tak szerokiego katalogu zagadnień tych najważniejszych na dziś. Przed uczestnikami również dyskusja – jak dobrze przygotować swoją organizację do badania.

    Podsumowując wrześniowe spotkanie, nie można też pominąć niespodzianki, jaką przygotował dla uczestników prezydent Zawiercia, Łukasz Konarski. Przez około dwie godziny grupa wymiany doświadczeń wzmacniała swoje kompetencje z zakresu pracy zespołowej i komunikacji dzięki wykorzystaniu gier.

    Spotkanie zostało zorganizowane przez Związek Miast Polskich w ramach Programu „Rozwój lokalny”, finansowanego ze środków MF EOG na lata 2014–2021. Jednym z zadań tego programu jest budowanie Sieci Wymiany Doświadczeń (SWD) dla uczestników projektu oraz innych zainteresowanych miast. SWD Empirie są realizowane w ramach Programu „Rozwój Lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

    Partnerzy