Poznań, 6 lutego 2023 r.
Szanowny Pan
Adam Niedzielski
Minister Zdrowia
Związek Miast Polskich stanowczo protestuje przeciwko dyskryminującym miasta kryteriom oceny wniosków o dofinansowanie podmiotów leczniczych w ramach programu inwestycyjnego w zakresie zadań polegających na modernizacji, przebudowie lub doposażeniu szpitalnych oddziałów ratunkowych lub pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR, ze środków Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych, wyodrębnionego z Funduszu Medycznego.
Kryteria te w praktyce eliminują z możliwości otrzymania środków przez szpitale prowadzące SOR-y, zlokalizowane na terenie miast na prawach powiatu.
Co paradoksalne, w ten sposób pozbawia się środków rozwojowych te szpitalne oddziały ratunkowe, które wykonują najwięcej świadczeń ratujących życie i zdrowie.
Spośród 99 SOR-ów działających w szpitalach prowadzonych przez resorty, uczelnie medyczne i samorządy, a mających siedzibę w miastach na prawach powiatu, tylko 5 spełnia kryterium oceny oparte o gęstość zaludnienia. Kryterium to jest zerojedynkowe. Jeśli gęstość zaludnienia powiatu, w którym znajduje się SOR jest wyższa niż 805 mieszkańców/km, to wnioskujący szpital jest pozbawiony aż 43 proc. możliwych do uzyskania punktów!
Spośród 54 miast na prawach powiatu, na terenie których znajdują się szpitale prowadzące SOR-y, kryterium to spełnia tylko 5 i to głównie z tego powodu, że ich obszar obejmuje dużą powierzchnię terenów przemysłowych (Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, Tarnobrzeg), lub – tak jak w przypadku Zielonej Góry – dzięki połączeniu z gminą wiejską o niskiej gęstości zaludnienia.
Równie nieracjonalne jest kryterium udziału wizyt w SOR w r. 2021 pacjentów pochodzących spoza powiatu, w którym zlokalizowany jest SOR. Z oczywistych powodów: w przypadku dużych miast nawet 2/3 pacjentów trafiających na SOR-y stanowią ich mieszkańcy. Tymczasem resort zdrowia oczekuje dokładnie odwrotnie, że 62 proc. wszystkich wizyt pacjentów na danym SOR będzie spoza powiatu.
Zdaniem Związku Miast Polskich tak skonstruowane warunki konkursu nie znajdują merytorycznego uzasadnienia, są krzywdzące dla podmiotów leczniczych prowadzących największe w Polsce szpitalne oddziały ratunkowe, a przede wszystkim działają na szkodę pacjentów.
Wnioskujemy o podjęcie w trybie pilnym działań zmierzających do unieważnienia tego konkursu i ogłoszenia nowego, opartego o sprawiedliwe i uzasadnione merytorycznie kryteria.
(-) Zygmunt Frankiewicz
Prezes Związku