Dziecięcy telefon zaufania – RPD apeluje do włodarzy miast

Opublikowano: 15.02.2023
PAP_Maciej_Kulczyński.jpg
W zeszłym roku w całej Polsce było ponad dwa tysiące prób samobójczych osób do 18. roku życia, z czego 156 zakończyło się śmiercią. RPD rozpoczął kampanię społeczną, która ma popularyzować dziecięcy telefon zaufania. W akcję już włączają się miasta.

Kolejne miasta przyłączają się do kampanii Rzecznika Praw Dziecka promującej dziecięcy telefon zaufania. RPD rozpoczął kampanię społeczną, która ma popularyzować dziecięcy telefon zaufania – 800 12 12 12.

- Po Wrocławiu jeździ tramwaj oklejony plakatami popularyzującymi nasz telefon zaufania – a to bardzo ważne, bo dzieci jeżdżą do szkoły komunikacją miejską, widzą codziennie ten numer telefonu, i może w chwili kryzysu zadzwonią, zamiast zrobić sobie krzywdę – powiedział Mikołaj Pawlak na konferencji prasowej.

Dodał, że wrocławski tramwaj promujący kampanię jeździ po mieście już drugi rok, a to oznacza dziesiątki tysięcy dzieci, które zapamiętały ten numer. Kolejnym miastem jest Toruń, po którym jeździ oplakatowany autobus.

- Chciałbym też podziękować prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej, bo także w tym mieście trwa właśnie oklejanie tramwaju – powiedział RPD.

Jak zaznaczył, Rzecznik Praw Dziecka jest centralną instytucją państwa chroniącą dzieci, jednak stara się współpracować ze wszystkimi, także samorządami, które mogą go w tym wesprzeć. Powiedział, że zaimponowała mu prezydent Łodzi, która - choć jest z „odległego politycznego środowiska” – na prośbę, żeby przyłączyła się do kampanii promującej telefon zaufania RPD, odpowiedziała od razu i krótko: „robimy, dzieci nie mają barw politycznych”.

- Apeluję do lokalnych włodarzy, żeby wzięli przykład z Łodzi, Torunia i Wrocławia, żeby zamiast mówić, jak jest źle, zrobili coś dobrego dla dzieci – powiedział RPD. - Każde wsparcie jest potrzebne, a pojazdy komunikacji miejskiej są doskonałym nośnikiem dla takiej społecznej kampanii.

RPD rozpoczął kampanię społeczną, która ma popularyzować dziecięcy telefon zaufania – 800 12 12 12. Jak powiedział PAP: „telefon powinien dotrzeć do wszystkich dzieci w Polsce”, bo wprawdzie we wszystkich 20 tys. polskich szkół jest wywieszony numer telefonu zaufania, ale to wciąż niewystarczające informacje. Jest także strona internetowa tego telefonu, a na niej czat.

- Przez ponad dwa lata całodobowego działania dziecięcego telefonu zaufania RPD odbieraliśmy co roku ponad 50 tys. połączeń, czyli tysiąc tygodniowo – wskazał M.Pawlak.

W zeszłym roku w całej Polsce było ponad dwa tysiące prób samobójczych osób do 18. roku życia, z czego 156 zakończyło się śmiercią.

W tym roku rzecznik uznał, że „musi publicznie podnieść alarm”, bo w styczniu było już 15 prób samobójczych zakończonych zgonem.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Partnerzy