Dzień Samorządu Terytorialnego – Konferencja i Nagrody im. Prof. Jerzego Regulskiego

Opublikowano: 30.05.2022
foto-FRDL.jpg
W piątek, 27 maja br. z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego odbyła się w Łodzi, pod patronatem Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich, konferencja pt. „Samorząd terytorialny wobec wyzwań politycznych i cywilizacyjnych”.

Organizatorami konferencji były: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Uniwersytet Łódzki i Urząd Miasta Łodzi.


Otwierający konferencję – Jerzy Stępień, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i prof. Tadeusz Markowski z UŁ odnieśli się do najnowszej historii polskiej transformacji, wspominając zasługi profesora Regulskiego w tej dziedzinie. Nie zabrakło również nawiązań do bieżących problemów polskich samorządowców oraz odniesień do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej.

Profesor Joanna Regulska odniosła się w swoim wystąpieniu do problemów światowych, które w dużym stopniu wpływają na funkcjonowanie samorządu terytorialnego w różnych krajach. - Globalizacja rzutuje na funkcjonowanie wszystkich społeczeństw na całym świecie. Decyzje samorządowców podejmowane dziś, będą miały olbrzymi wpływ na to, jak będziemy funkcjonować w przyszłości - dodała.

W I części konferencji wystąpili m.in. dyrektorzy biur UMP i ZMP, którzy mówili o wyzwaniach, jakie stoją dziś przed samorządem terytorialnym, a zwłaszcza przed miastami.
Tomasz Fijołek
z Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza oraz Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich odnieśli się do obecnej sytuacji samorządu terytorialnego w Polsce. - Finanse JST są coraz bardziej uzależnione od wniosków, dotacji i subwencji - mówił Fijołek. Andrzej Porawski również krytycznie oceniał obecny system finansowania JST, zwrócił też uwagę na dyskryminację miast w uznaniowym systemie dofinansowywania samorządów. (prezentacja A. Porawskiego w załączeniu).

Agata Burlińska z Biura Aktywności Miejskiej w Mieście Łodzi, opowiadała o praktyce pracy łódzkiego samorządu, zaś dr Kamil Śmiechowski przedstawił zarys historii łódzkiej samorządności.

Najciekawsze, zarówno pod względem informacyjnym, jak i obecnego kontekstu wojennego, było wystąpienie wiceministra rozwoju regionalnego i terytorialnego Ukrainy, Wiaczesława Nehody, który od 2014 roku był głównym autorem i realizatorem unikalnej pod wieloma względami reformy administracyjnej. Jej wynikiem jest faktyczna decentralizacja, zarówno kompetencyjna jak i finansowa. Dzięki niej Ukraina zerwała z post-komunistyczną organizacją państwa, a społeczności lokalne po raz pierwszy uzyskały podmiotowość. Początkowa akceptacja społeczna dla koniecznej reformy nie przekraczała 20%, jednak przed agresją Rosji przekroczyła dwie trzecie respondentów. Paradoksalnie jest ona również ważna w obecnym, skrajnie trudnym dla Ukrainy czasie obecnej wojny. (prezentacja W. Nehody w załączeniu)


W drugiej części spotkania pt. Planowanie w samorządzie terytorialnym a gospodarka przestrzenna udział wzięli: prof. dr hab. Tadeusz Markowski, dr hab. Dominik Drzazga, dr hab. Mariusz Sokołowicz, dr hab. Maciej Turała, mgr inż. arch. Magdalena Talar-Wiśniewska oraz dr architekt Adam Kowalewski. - Od trzydziestu lat mamy w Polsce kryzys w planowaniu przestrzennym, rząd całkowicie wycofał się z tej dziedziny - podsumował panel Kowalewski.

Po konferencji odbyła się uroczystość wręczenia tegorocznych Nagród im. Prof. Jerzego Regulskiego. Specjalną Nagrodę Honorową odebrał minister Wiaczesław Nehoda.

NAGRODA HONOROWA – przyznana przez Kapitułę Panu Wiaczesławowi Nehodzie, który od 2014 roku pełni funkcję wiceministra ds. rozwoju społeczności i terytoriów Ukrainy. („MinRegion” - Міністерство розвитку громад та територій України). Nehoda był w latach 1990-98 merem Tarnopola a później m.in. z-cą dyrektora Związku Miast Ukrainy. Jako prawa ręka wicepremiera Hrojsmana rozpoczął przygotowania reformy, w których I fazie uczestniczył zespół doradców z Polski, kierowany przez Marcina Święcickiego. Premierzy i ministrowie się zmieniali (nazwa ministerstwa tudzież), a on trwał na posterunku, przygotował reformę, świetnie przeprowadził trudny etap dobrowolnego łączenia maleńkich gromad, a później sfinalizował reformę, w wyniku której dokończono proces tworzenia dużych gromad, przekształcono rejony i skutecznie przeprowadzono wybory samorządowe w nowym układzie terytorialnym i ustrojowym.

Pełna lista laureatów tegorocznej nagrody – TUTAJ

Załączniki:
Prezentacja A. Porawskiego
Prezentacja W. Nehody

Partnerzy