Ekologiczna oferta BOŚ dla samorządów

Opublikowano: 01.07.2022
BO__ELENA_logo_.png
Bank Ochrony Środowiska od lat finansuje pro-ekologiczne inwestycje jednostek samorządu terytorialnego. Obok standardowej oferty obecnie są dwa nowe instrumenty - dofinansowanie przygotowania dokumentacji technicznej i ekopożyczka.

Od września br. standardową ofertę dla samorządów (obejmującą m.in. kredyty inwestycyjne i obrotowe, emisję obligacji i prowadzenie rachunków dla JST), uzupełnią dwa nowe instrumenty: dofinansowanie przygotowania dokumentacji technicznej niezbędnej dla uzyskania dotacji z programów publicznych, wraz ze wsparciem w realizacji inwestycji proekologicznej oraz „EKOpożyczka dla samorządów”.

Dzięki środkom z unijnego programu ELENA, które uzyskał BOŚ, jednostki samorządu terytorialnego (gminy i powiaty) oraz spółki komunalne, będą mogły uzyskać finansowanie 90% kosztów dokumentacji technicznej (np. audytów energetycznych, projektów architektoniczno-budowlanych, analiz technicznych, raportów oddziaływania na środowisko, czy też studiów wykonalności odnawialnych źródeł energii). Samorząd poniesie koszt w wysokości jedynie 10% wartości dokumentacji.

BOŚ oferuje samorządom dofinansowanie dokumentacji dla inwestycji w poniższych obszarach:

  • poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej (w tym m.in. szkół, przedszkoli i szpitali) – projekty mogą obejmować głęboką termomodernizację połączoną z instalacjami OZE i pompami ciepła,
  • poprawa efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych pozostającym w zasobie gminy (termomodernizacja połączona z OZE i pompami ciepła),
  • rozwój i modernizacja systemów ciepłowniczych,
  • modernizacja oświetlenia ulicznego,
  • budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

BOŚ jest obecnie jedynym bankiem w Polsce, który w ramach programu ELENA może wspierać JST w przygotowaniu i finansowaniu dokumentacji technicznej.

Dokumentacja techniczna będzie przygotowywana przez specjalistyczne firmy doradztwa technicznego wybrane przez BOŚ. Zakres dokumentacji i czas jej przygotowania będzie określała JST.

Środki z programu ELENA powinny ułatwić przygotowanie projektów przez gminy (w tym gminy wiejsko-miejskie i miejskie) oraz powiaty, które uzyskają finansowanie z programów publicznych – unijnych (regionalnych i krajowych) i krajowych (w tym z Programu Inwestycji Strategicznych).

Zazwyczaj dotacje nie pokrywają całych kosztów inwestycji – JST będą musiały wykazać wkład własny w budżecie inwestycji.

BOŚ może sfinansować wkład własny JST nowym produktem EKOpożyczka dla samorządów.
Pożyczka będzie udzielana z linii Europejskiego Banku Inwestycyjnego obsługiwanej przez BOŚ. Za jej pomocą będą finansowane przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska (projekty z zakresu energii odnawialnej, efektywności energetycznej, transportu publicznego). Pożyczka będzie przeznaczona na sfinansowanie konkretnej inwestycji. Charakter finansowania (umowa pożyczki), warunki finansowania i jego powiązanie z dofinansowaniem dokumentacji z programu ELENA, dają podstawę do wyłączenia stosowania przepisów o zamówieniach publicznych.

Operacyjne uruchomienie usług doradczych finansowanych z programu ELENA jest planowane na wrzesień 2022 r., natomiast już teraz zachęcamy samorządy do zawierania z BOŚ ramowych porozumień o współpracy. Zwiększy to szansę samorządu na uzyskanie dotacji z ELENA na przygotowanie dokumentacji technicznej już jesienią, kiedy większość samorządów będzie przygotowywała wnioski do programów unijnych perspektywy 2021-2027, Krajowego Planu Odbudowy, czy Programu Inwestycji Strategicznych.

Szczegółowe warunki oraz możliwości uzyskania w BOŚ dofinansowania z programu ELENA dostępne są na stronie internetowej: https://www.bosbank.pl/inicjatywa-elena

Samorządy zaineresowane nawiązaniem współpracy zachęcamy do kontaktu: elena@bosbank.pl

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020

Załączniki:
Informacja BOŚ

Partnerzy