Gminy, władze lokalne, zrzeszenia lokalne, lokalne podmioty publiczne obejmujące gminy lub władze lokalne z państw członkowskich Unii Europejskiej, które posiadają politycznie zatwierdzony plan ws. klimatu i energii, mogą ubiegać się o środki z tego instrumentu.
Czym jest Europejski Instrument Miejski?
Europejski Instrument Miejski (ang. European City Facility, EUCF) powstał by wspierać transformację energetyczną miast i w tym celu umożliwia gminom oraz władzom lokalnym pozyskiwanie środków finansowych na rozwój koncepcji inwestycyjnych dot. przeprowadzania zadań wytyczonych w ich planach działania na rzecz energii i klimatu. Finalnym celem Instrumentu jest stworzenie pokaźnej bazy projektów inwestycyjnych w obszarze zrównoważonej energii w europejskich gminach.
Jakie przykładowe działania mogą być sfinansowane w ramach Instrumentu?
- techniczne studia wykonalności;
- analizy rynku;
- analizy zainteresowanych podmiotów;
- analizy o charakterze: prawnym, ekonomicznym, finansowym oraz analizy ryzyka.
Uwaga: Ubiegający się o przyznanie dotacji zobowiązani są zarówno wykazać zaangażowanie polityczne w rozwój koncepcji inwestycyjnej, jak i monitorować przez okres dwóch lat przedmiot dotacji.
Ważne informacje
Organizatorzy naboru wybiorą łącznie 69 projektów (26 z Europy Środkowo-Wschodniej, 24 z państw skandynawskich i państw zachodnioeuropejskich, 19 z państw położonych w Europie Południowej). Każda wybrana koncepcja inwestycyjna otrzyma dotację w wysokości 60 000 euro.
Projekty konkursowe będą oceniane na podstawie pięciu kryteriów:
- wielkości inwestycji;
- oszczędności energii;
- struktury zarządzania;
- zaangażowania zainteresowanych podmiotów;
- zgodności z celami Europejskiego Instrumentu Miejskiego.
Czas na przesyłanie wypełnionego formularza aplikacyjnego upływa 31 maja. Wyniki zostaną podane do wiadomości w sierpniu br.