Gdańsk - 16 lat inwestowania z wykorzystaniem środków unijnych

Opublikowano: 11.05.2020
Gda_sk-16_lat_w_UE.jpg
Na tegoroczny Dzień Unii Europejskiej miasto przygotowało uaktualnioną wersję raportu o wykorzystaniu środków UE w rozwoju Gdańska. Pierwsza część opracowania powstała na 15-lecie Polski w UE

W ciągu minionego roku zakończono i rozpoczęto wiele kluczowych dla miasta inwestycji ze wsparciem unijnym.

Najbogatszą pod względem finansowym perspektywą była ta z lat 2007-2013. Charakteryzowały ją dwa szczególne impulsy inwestycyjne: Gdańsk był jednym z gospodarzy EURO 2012, a w 2009 r. podjął starania o miano Europejskiej Stolicy Kultury`2016, którą ostatecznie nie został (przegrał w czerwcu 2011 r. z Wrocławiem), ale obiekty kultury, które wówczas powstały w Gdańsku - pozostały. Miasto stawiało wówczas szczególnie na projekty pobudzające rozwój gospodarczy i wzrost konkurencyjności Gdańska. Warto dodać, że w drugiej perspektywie Gdańsk zajął pierwsze miejsce wśród samorządów z najwyższą kwotą pozyskanego dofinansowania unijnego, która wyniosła 3,1 mld zł.

W trwającej obecnie perspektywie (2014-2020) Gdańsk koncentruje się szczególnie na projektach związanych z zapobieganiem skutkom zmian klimatycznych i z energooszczędnością, a także na działaniach, które poprawić mają jakości życia gdańszczan.

Nieustającym priorytetem dla miasta jest rozwój zrównoważonej komunikacji - z naciskiem na transport szynowy.

Część projektów, rozpoczętych już w pierwszych latach sięgania po fundusze UE kontynuowana jest do dziś. Nie sposób wymienić wszystkich inwestycji minionej szesnastolatki zrealizowanych przez miasto Gdańsk i jego spółki, działające w mieście instytucje i przedsiębiorstwa oraz uczelnie. Autorzy raportu skupili się na projektach kluczowych, z których realizacji czerpie jak największa liczba odbiorców - mieszkańców Gdańska.

Więcej informacji

Partnerzy