Od 21 lipca w Domu Sąsiedzkim przy ulicy Zakopiańskiej 40 w Gdańsku działać będzie świetlica, w której opiekę i dobre wsparcie otrzymają dzieci proszące o datki na ulicy lub towarzyszące swoim opiekunom podczas żebrania. Jej uruchomienie to jeden z elementów kampanii edukacyjnej i prewencyjnej, przeciwdziałającej problemowi żebractwa w mieście podczas sezonu letniego.
Prowadzą ją wspólnie: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Straż Miejska, Komenda Miejska Policji, Morski Oddział Straży Granicznej, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta (TPŚBA) i Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. W tym roku w akcję włączyli się także: Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Fundacja Wsparcia i Inicjatyw Społecznych, które – na zlecenie miasta – organizują świetlicę. Będzie działać do końca wakacji, w dni powszednie, w godzinach od 10 do 18 na potrzeby dzieci w wieku od trzech, czterech do nastu lat. Podopieczni będą tam uczestniczyć m.in. w grach i zabawach turystycznych, sportowych oraz edukacyjnych. W ofercie są również: nauka czytania na wesoło, wyjścia do kina czy teatru. Dzieci będą także miały zapewnione napoje i ciepły posiłek, każdego dnia. Wszystko bezpłatnie.
Do przyjścia do świetlicy przekonywać ma proszące o datki dzieci, a przede wszystkim ich opiekunów, pracownik terenowy Centrum. Będzie on odwiedzał miejsca w Gdańsku, w których mogą być takie osoby. Dodatkowo, w ramach kampanii w pierwszych dniach Jarmarku św. Dominika pracownicy gdańskiego MOPR oraz TPŚBA przekażą osobom handlującym plakaty, nawołujące do nie dawania pieniędzy osobom proszącym o datki.