Czy Gdańsk jest zagrożony zmianami klimatu?
Prognozy naukowców wskazują, że gwałtowne zjawiska pogodowe w ciągu najbliższych 30 lat staną się częścią naszego życia. Jak przygotować się już dzisiaj?
- Przeciwdziałanie skutkom niebezpiecznych zjawisk wymaga zmian systemowych, obejmujących całokształt aktywności miejskiej. W ramach Forum dążymy do wypracowania diagnozy obecnej sytuacji, w szczególności wskazania tych obszarów miasta, które są szczególnie zagrożone i na tej podstawie szukania rozwiązań – podkreśla Piotr Borawski zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Forum Zmian Klimatu jest inicjatywą Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Organizatorzy mają nadzieję, że spotkanie mieszkańców i zainteresowanych środowisk pozwoli rozpoznać najbardziej palące problemy i znaleźć efektywne rozwiązania.
Na czym będzie polegać debata?
Powstanie osiem paneli tematycznych, w ramach których omawiane będą zagadnienia takie, jak: (1) stan rzek i powodzie, (2) wzrastający poziom morza, (3) jakość powietrza, (4) bioróżnorodność fauny, (5) bioróżnorodność flory, (6) zdrowie i grupy wrażliwe, (7) zmiany temperatur i susze, a także (8) wiatr, grad, burze.
Czy ustalenia z Forum będą uchwalone przez Miasto?
Po zakończeniu serii spotkań nad wypracowanym dokumentem pochyli się komisja ekspercka. Zweryfikuje ona zgodność propozycji z obowiązującym prawem, zbada kompatybilność z innymi dokumentami i kompetencje gminy w danym zakresie. Tak opracowane ustalenia grup Forum Zmian Klimatu trafią pod obrady i mogą zostać oficjalnie uchwalone.