Mając na uwadze rodziny zastępcze opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami, które po osiągnięciu pełnoletności nadal będą potrzebować wsparcia, gmina planuje wybudować dwa domy jednorodzinne, w których będą funkcjonowały Rodzinne Domy Dziecka. Idea planowanych Rodzinnych Domów Dziecka zakłada, że mieszkańcy obu tych miejsc wciąż będą w nich mieszkać po osiągnięciu pełnoletności, przebywając ze swoimi opiekunami, a funkcja obiektów zmieni się na Rodzinne Domy Pomocy. Osoby z niepełnosprawnościami zostaną w znanym sobie, bezpiecznym i przyjaznym środowisku, bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania.
– Gdynia jest liderem pod względem deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej – mówi dr Anna Krawczak z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. – W gdyńskich placówkach wychowawczych nie przebywa ani jedno dziecko poniżej 10. roku życia. Miasto ogranicza liczbę tych placówek, rozwijając bazę rodzin zastępczych.
– 14% dzieci i młodzieży korzystających z takiej formy wsparcia i zamieszkujących nasze miasto przebywa pod opieką pieczy instytucjonalnej (w tej chwili są to 4 kameralne placówki). Wszystkie małe dzieci, przebywają w pieczy rodzinnej, podobnie jak dzieci z niepełnosprawnością. O tych ostatnich musimy myśleć długofalowo, gdyż nie wszystkie będą w stanie się usamodzielnić. Innowacyjny pomysł zaproponowany przez Beatę Potocką, prowadzącą w Gdyni Rodzinny Dom Dziecka ma w sobie ogromny potencjał. Wierzę w jego powodzenie, ale też w perspektywę rozwijania go w naszym mieście i w innych powiatach – mówi Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji.
Operatorem projektu będzie organizator pieczy zastępczej w Gdyni, czyli gdyński Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który rekrutuje i szkoli kandydatów na opiekunów oraz udziela wsparcia merytorycznego. Szczegółowe zasady przekształcania Rodzinnych Domów Dziecka w Rodzinne Domy Pomocy będą całościowo opracowywane przez MOPS we współpracy z samymi rodzinami zastępczymi, tak by stworzyć rozwiązania szyte na miarę i spełniające ich oczekiwania.