Gdynia - Rewitalizacja na półmetku

Opublikowano: 29.03.2022
Gdynia_-_rewitalizacja.jpg
Sześć podobszarów, pięć dzielnic, siedemdziesiąt pięć przedsięwzięć i ponad sto milionów złotych – oto gdyńska rewitalizacja w pigułce. Działania właśnie osiągnęły półmetek.

29 marca 2017 roku Rada Miasta Gdyni przyjęła Gminny Program Rewitalizacji na lata 2017-2026. Rozwiązania wypracowane na obszarach objętych rewitalizacją z powodzeniem są stosowane również w innych częściach miasta.

Rewitalizacja w liczbach:

  • ponad 100 mln zł - wartość wszystkich działań, założonych w GPR
  • 75 przedsięwzięć: działań inwestycyjnych (przebudowa układów drogowych, urządzenie terenów sportowych i rekreacyjnych, przebudowa sieci technicznych, odnowa części wspólnych budynków komunalnych i należących do wspólnot mieszkaniowych) i społecznych (aktywizacyjnych, integracyjnych, włączających w działania lokalne społeczności)
  • 11 projektów realizowanych z dofinansowaniem UE, realizowanych na obszarach rewitalizacji

To podczas spotkań z mieszkańcami obszarów rewitalizacji, na których mówiono o największych bolączkach i potrzebach sąsiedztw, narodziła się idea stworzenia Przystani – centrów sąsiedzkich, w których można ciekawie spędzić wolny czas, ale też uzyskać niezbędne wsparcie czy skorzystać z oferty miejskich instytucji. Dziś sieć Przystani to osiem placówek w całej Gdyni – zarówno już działających, jak i powstających. Na podobszarach rewitalizacji od 2018 roku mieszkańcy mogą korzystać z oferty Przystani Śmidowicza 49 na Oksywiu (największej w mieście), a od roku 2019 - Przystani Opata Hackiego 33 na Chyloni. Na ich potrzeby gruntownie przebudowano już istniejące obiekty i wyposażono je tak, by stworzyć warunki do organizowana jak największej liczby spotkań i aktywności (od hobbystycznych po poradnictwo specjalistyczne) oraz do współużytkowania przez instytucje i organizacje o różnym profilu. W rewitalizowanym fragmencie dzielnicy Witomino trwa budowa Przystani Widna 2A, według projektu wybranego w konkursie.

Także na obszarze rewitalizacji - przy ul. Dickmana 30 na Oksywiu - zbudowano pierwszy w Gdyni komunalny budynek bez barier: dostosowany do potrzeb osób w różnym wieku i o różnej sprawności, a co za tym idzie – o różnych potrzebach. Specjalne, ułatwiające życie rozwiązania zastosowano w mieszkaniach, na korytarzach, klatkach schodowych i we wszystkich częściach wspólnych. Co więcej, obok prawie 30 mieszkań w budynku mieści się placówka opiekuńcza gdyńskiego MOPS. W zamierzeniu budynek jest wielopokoleniowy; przestrzenie wspólne jak świetlice czy ogród społeczny pomogą zawiązać prawdziwą sąsiedzką wspólnotę. Pracę animacyjną z mieszkańcami już prowadzi, wyłoniona w konkursie, Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Chodzi o to, by z jednej strony mieszkańcy poznali się lepiej i byli dla siebie wsparciem, z drugiej - by do uczestnictwa w życiu bloku zachęcić sąsiadów.

- Choć rewitalizacja dotyczy sześciu bardzo precyzyjnie określonych fragmentów pięciu gdyńskich dzielnic to nie ma wątpliwości, że jej efekty rezonują na całe miasto – podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Wszystko, co robimy w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, podnosi jakość życia mieszkańców, ale też czyni podobszary rewitalizacji miejscami wartymi tego, by na nowo odkrywali je i zainteresowali się nimi mieszkańcy całej Gdyni. Zmiany zachodzące w kilku dzielnicach jednocześnie pod szyldem „Gdynia OdNowa” można określić mianem historycznych: pojawia się infrastruktura i oferta, jakiej wcześniej nie było. Działamy na obszarach z mocnym historycznym dziedzictwem, jak Oksywie, na osiedlach które powstały w czasie budowy w Gdyni miasta i portu oraz blokowiskach z lat 60. czy 70 XX. wieku, jak Witomino czy Chylonia.

Gdyńską rewitalizację zarówno w wymiarze inwestycyjnym, jak i społecznym koordynuje Laboratorium Innowacji Społecznych. Proces prowadzony jest w szerokiej koalicji wydziałów Urzędu Miasta, miejskich jednostek i służb oraz organizacji pozarządowych.- Działamy kompleksowo, działamy w szerokim partnerstwie i działamy odważnie. Za nami pięć dobrych lat odnowy gdyńskich dzielnic, zgodnie z oczekiwaniami ich mieszkańców. Ten konkretny proces zakończymy w roku 2026 – gdy Gdynia będzie obchodzić swoje 100-lecie – podkreśla prezydent Wojciech Szczurek.

- Plan na najbliższe pięć lat rewitalizacji jest ambitny – zapowiada wiceprezydent Michał Guć. - Na Witominie trwa budowa Przystani Widna 2A. Na osiedlu Meksyk powstaje praktycznie od zera nowa przestrzeń publiczna z główną ulicą, której nazwę w konsultacjach wskazali mieszkańcy - będzie się nazywać Meksykańska. Jesteśmy coraz bliżej rozpoczęcia dwóch kolejnych dużych inwestycji: przebudowy układu drogowego na historycznym terenie dawnej wsi Oksywie oraz metamorfozy przestrzeni między blokami na osiedlu Witomino. Cały czas na wszystkich obszarach poszerzamy ofertę dla mieszkańców, dzięki której poprawiają swoją sytuację życiową i nabierają chęci do angażowania się w życie miasta.

Więcej informacji

Partnerzy