Gdynia z nagrodą „CIVITAS Legacy”

Opublikowano: 25.10.2021
Gdynia-czyste_powietrze.jpg
Miasto uhonorowano europejską nagrodą „CIVITAS Legacy” podczas CIVITAS Forum, które odbyło się w Akwizgranie. Doceniono wieloletnie działania i inwestycje Gdyni na rzecz zrównoważonego transportu.

Decyzją międzynarodowego jury Gdynia znalazła się w zaszczytnym gronie nagrodzonych, obok niemieckiego Akwizgranu i włoskiej Parmy. Miastu przypadł laur „CIVITAS Legacy”, czyli nagroda za całokształt działań i inwestycji związanych z rozwojem mobilności w obszarach miejskich.

Tak Gdynia działa dla zrównoważonej mobilności

Gdynia jest członkiem inicjatywy CIVITAS od 2004 roku, kiedy została partnerem projektu Tellus, a od 2012 roku  przedsięwzięcia dotyczącego równoważenia transportu, czyli CIVITAS DYN@MO. Zadania zrealizowane w tym projekcie oraz zdobyte doświadczenie i inspiracja dobrymi praktykami innych miast CIVITAS przyczyniły się do opracowania i realizacji kompleksowej polityki mobilności, która obejmuje wiele aspektów życia gdynian.

W 2016 roku Rada Miasta Gdyni uchwaliła „Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej 2016-2025”, a w kolejnych latach przyjęto także „Plan Adaptacji do Zmian Klimatu” oraz „Strategię Rozwoju Miasta Gdyni” (2019) i „Strategię Elektromobilności” (2020), które są zgodne z założeniami inicjatywy CIVITAS.

Na przestrzeni lat Gdynia powołała też międzywydziałowe zespoły robocze mające na celu m.in. wprowadzenie korytarzy buspasowych, przygotowanie strategii parkingów buforowych i „Park+Ride”, poprawę bezpieczeństwa dzieci w szkołach, uregulowanie funkcjonowania dostaw przesyłek przez firmy z sektora prywatnego czy współpracę z firmami zajmującymi się mikromobilnością (e-hulajnogi) w celu uregulowania i usprawnienia usługi na terenie miasta.

Najważniejszym działaniem ostatnich lat jest powstanie zespołu „KLIMATycznego Centrum”, w skład którego wchodzi m.in. prezydent i wiceprezydenci Gdyni oraz eksperci w zakresie zrównoważonej mobilności, planowania i architektury krajobrazu. Grupa zajmuje się realizacją celów zapisanych w dokumentach strategicznych, czyli przede wszystkim ograniczaniem ruchu samochodowego i parkowania przy jednoczesnym powiększaniu terenów zielonych oraz infrastruktury pieszej i rowerowej w Śródmieściu.

Od 2012 roku Gdynia prowadzi też kampanie „Do pracy jadę rowerem”, „Odprowadzam sam” i „Rowerowy Maj”, w których biorą udział tysiące gdynian w różnym wieku. Wszystko po to, aby ograniczyć (tam, gdzie to możliwe) korzystanie z samochodów osobowych podczas codziennych podróży.

 Od 2020 roku Gdynia i Gdańsk koordynują prace oraz opracowują „Plan Zrównoważonego Transportu” dla całego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Ponadto gdyńskie działania zapoczątkowane w CIVITAS są kontynuowane w wielu lokalnych i europejskich projektach, wymieniając chociażby Freight TAILS, FLOW, CoBiUM, SMACKER, CCCB czy CAR. Mieszkańcy i przedsiębiorcy korzystają z ich efektów każdego dnia. Dzięki nim w Gdyni funkcjonują m.in. dedykowane miejsca dostaw, wypożyczalnia rowerów cargo, ładowarki dla pojazdów elektrycznych czy nowoczesne przystanki autobusowe w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.

Więcej informacji

Partnerzy