Gliwice – Centrum Przesiadkowe już działa!

Opublikowano: 05.12.2022
Gliwice-centrum_przesiadkowe.jpg
Nowoczesny kompleks za dworcem PKP ruszył 3 grudnia. Połączył transport koleją z systemem stacji autobusów miejskich i regionalnych, a wkrótce też dalekobieżnych i międzynarodowych.

Budowa Centrum Przesiadkowego trwała 27 miesięcy. W ramach przedsięwzięcia przebudowano istniejący tunel podziemny łączący gliwicki dworzec PKP z ul. Tarnogórską i wybudowano nowy łącznik dworca z CP, wzniesiono budynek obsługi pasażerskiej i obiekt pomocniczy z pomieszczeniami na wynajem, efektownie zmodernizowano zabytkową żelbetową wieżę ciśnień i stworzono charakterystyczne zadaszone stanowiska peronowe dla autobusów. Powstał również nowy, przyjazny użytkownikom, wewnętrzny układ drogowy. W projekcie CP nie zabrakło ekologicznych rozwiązań, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy okładziny z płyt elewacyjnych na bazie cementu fotokatalitycznego, który w dłuższym czasie zmniejsza stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, wykazuje właściwości antybakteryjne i samoczyszczące.

Koszt wszystkich prac to około 200 mln zł. Na ten cel Gliwice pozyskały 129,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Prace wykonało konsorcjum firm Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA.

Na razie głównym zadaniem Centrum Przesiadkowego jest ułatwienie przesiadek z autobusów miejskich i metropolitalnych na pociągi regionalne, pociągi PKP IC oraz kolejowych przewoźników międzynarodowych i vice versa – zdecydowanie szybciej i łatwiej jest obecnie złapać autobus, gdy wraca się koleją z terenu metropolii lub innych regionów Polski i Europy do Gliwic i powiatu gliwickiego. Przesiadka zajmuje dosłownie chwilę, bo obiekty CP i dworca dzieli 150 metrów. Wcześniej pasażerowie udawali się na pociąg najczęściej z oddalonego o pół kilometra placu Piastów (w linii prostej – 200 m) lub znajdującego 650 metrów od dworca kolejowego przystanku Gliwice Dworcowa.

Podróżujący mają do dyspozycji w CP 12 stanowisk ZTM obsługujących ponad 40 linii autobusowych. Przesiadanie się między pojazdami transportu zbiorowego ułatwia podziemny tunel i winda, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rowerzystów i pieszych. Dodatkowo od 5 grudnia na parterze budynku głównego CP działa przeniesiony z placu Piastów Punkt Obsługi Pasażera ZTM,

Więcej informacji

Partnerzy