Na razie ta nowa sieć współpracy obejmuje Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, Miasto Gliwice i większość spółek z jego udziałem, przyszłościowo natomiast skupi też prywatne firmy z Gliwic i rejonu powiatu gliwickiego.
– Zawiązanie Klastra Energii w Gliwicach jest wyzwaniem naszych czasów. Potrzeba dekarbonizacji naszej gospodarki, rosnące ceny energii i idąca za tym chęć produkowania jej lokalnie w oparciu o rozproszone, odnawialne źródła skłoniły nas do tego, żeby skoordynować swoje wysiłki i połączyć możliwości, jakimi dysponują rozwinięte gospodarczo Gliwice. Mamy tu wiele przedsiębiorstw i wielu potencjalnych producentów energii elektrycznej, a wszyscy są jej konsumentami – podkreślał podczas konferencji założycielskiej Klastra Energii prezydent Gliwic Adam Neumann. – Rzecz jasna nie zamykamy się w gronie założycielskim. Jesteśmy otwarci na współpracę i liczymy na prywatne przedsiębiorstwa, które wytwarzają energię odnawialną lub bioodpady bądź potrzebują energii elektrycznej i ciepła. Wspólnie będziemy zmierzać w kierunku miasta samowystarczalnego energetycznie. Z całą pewnością będzie to proces długi, ale konieczny – przekonywał prezydent Gliwic.
Działalność klastra zainaugurowało porozumienie między Miastem Gliwice a sześcioma komunalnymi spółkami żywotnie zainteresowanymi produkcją i konsumpcją energii: Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej – Gliwice, Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej, Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwem Zagospodarowania Odpadów, Śląską Siecią Metropolitalną i Śląskim Centrum Logistyki. Członkiem-założycielem o statusie lidera została również Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE).
Pierwszym działaniem w obrębie gliwickiego Klastra Energii ma być analiza potrzeb i możliwości produkcyjnych jego członków-założycieli. Pod uwagę zostaną wzięte zarówno farmy fotowoltaiczne, jak i elektrownie wiatrowe czy biogazownie. Rozmowy dotyczyć będą również możliwości magazynowania energii i kwestii przyznawania koncesji.