Gliwice - Program „Mieszkanie+ po gliwicku”

Opublikowano: 02.12.2022
Gliwice-mieszkanie_plus.jfif
Miejski program budownictwa mieszkaniowego, od 2019 roku celujący w potrzeby pracujących gliwiczan osiągających umiarkowane dochody, wkracza w kolejny etap. W mikołajki 48 gliwickich rodzin odbierze klucze do mieszkań w dwóch budynkach komunalnych.

Kolejnych 327 tego typu mieszkań powstanie w Gliwicach do 2025 roku. Znajdą się one w już realizowanych lub planowanych przez miasto inwestycjach.

Do tej pory w ramach miejskiego programu „Mieszkanie+ po gliwicku” oddano do dyspozycji gliwiczan 81 mieszkań komunalnych – 33 w budynku przy ul. Anny Jagiellonki 3a oraz 48 w dwóch obiektach miejskich wzniesionych przy ul. Górnej 1 i 3 (w ramach I etapu inwestycji w rejonie ulic Górnej i Kujawskiej). Liczba ta 6 grudnia wzrośnie do 129, po oddaniu do dyspozycji najemców 48 komfortowych mieszkań zrealizowanych w II etapie projektu „Górna – Kujawska”.

W trakcie realizacji jest III etap tej inwestycji – budynek przy ul. Kujawskiej z 18 mieszkaniami komunalnymi, a także charakterystyczny, narożny biały budynek przy ul. Opolskiej 12, do którego w przyszłym roku wprowadzi się 30 rodzin. Coraz bardziej zaawansowana jest również budowa dwóch budynków komunalnych na powstającym osiedlu mieszkaniowym w rejonie ulic Dworskiej i Zbożowej – wylicza Bożena Kus, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach.

W dwóch miejskich budynkach powstających przy ul. Zbożowej znajdzie się 55 wygodnych mieszkań, w tym 3-pokojowe o powierzchni od 55 m2 do 65 m2 (12 lokali) oraz 2-pokojowe o powierzchni od 54 m2 do 59 m2 (35 lokali), z odrębną kuchnią bądź aneksem kuchennym. Sześć lokali to kawalerki o powierzchni 40 m2. Dodatkowo dwa 2-pokojowe mieszkania o powierzchni 59 m2 będą dostosowane stricte do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na realizowane lub planowane inwestycje mieszkaniowe Miasto Gliwice przeznaczy w latach 2023–2025 około 52 mln zł. Znaczącym zastrzykiem pieniężnym sprzyjającym pomyślnej finalizacji prac będzie bezzwrotne wsparcie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 80% zaplanowanych kosztów. W obecnych, trudnych czasach dla samorządowych finansów, możliwość skorzystania z takiego instrumentu jest nie do przecenienia. W przypadku inwestycji mieszkaniowych, na które Miasto Gliwice zawarło już umowy z BGK, pozyskane wsparcie z Funduszu Dopłat sięgnęło około 59 mln zł.

Więcej informacji

Partnerzy