Gmina Slobozhanska poszukuje polskiego miasta partnerskiego

Opublikowano: 05.03.2021
miasto_ukrai_ski-5.jpg
Ukraińska gmina miejsko-wiejska, położona w sąsiedztwie miasta Dnipro, poszukuje w Polsce miasta partnerskiego o podobnym profilu, wielkości, zbliżonej lokalizacji – w sąsiedztwie dużego miasta.

Gmina Slobozhanska położona jest w centralnej części regionu Dniepropietrowskiego, pomiędzy drogami M04, H31, T0404, T0405 i bezpośrednio graniczy od północy ze stolicą obwodu - miastem Dnipro (prawie milion mieszkańców). Odległość do stolicy kraju - Kijowa to 470 km, do międzynarodowego lotniska „Dniepropietrowsk” - 20 km.

Powstała w 2015 roku, w ramach prowadzonej na Ukrainie reformy administracji samorządowej, z połączenia 6 miejscowości (1 osady i 5 wsi). Miasto i gmina liczy 23 480 mieszkańców, a jej powierzchnia wynosi 282,2 km2.

Centrum administracyjnym jest miejscowość Slobozhanske. Główne atuty gminy to dobra lokalizacja, naturalny potencjał rekreacyjny i ludzki oraz dostępność gruntów.

Na terenie jst zarejestrowanych jest 1514 podmiotów gospodarczych, w tym: przemysł – 156 (10,3%), rolnictwo – 95 (6,3%), handel – 1005 (66,4%).
W gminie znajduje się 6 ogólnokształcących szkół średnich, z 2896 uczniów oraz 7 przedszkolnych placówek oświatowych, do których uczęszcza 1101 dzieci.

Wypoczynkowi i rekreacji służy 38 obiektów sportowych, w tym: 1 kompleks sportowo-rekreacyjny; lodowisko, boiska do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, korty tenisowe, siłownie, sale gimnastyczne i 32 placówki gastronomiczne (restauracje, kawiarnie). W wydarzeniach kulturalnych można uczestniczyć w znajdujących się w gminie placówkach: 1 kinie, 9 instytucjach kultury (w tym: 5 domów kultury; 4 placówki biblioteczne); 1 szkole edukacji estetycznej. W gminie jest także 9 cerkwi prawosławnych i 1 kościół greckokatolicki.

Gmina Slobozhanska była beneficjentem międzynarodowych programów: U-LEAD with Europe, European Union Initiative „Mayors for Economic Growth”, program USAID DOBRE (Decentralization Offering Better Results and Efficiency), program USAID AGRO.

Strona ukraińska zainteresowana jest współpracą w następujących obszarach: rozwój gospodarczy gminy; wymiana doświadczeń i dobre praktyki w dziedzinie kultury, edukacji, sportu, turystyki, zagospodarowania odpadów stałych. Gmina jest również otwarta na realizację wspólnych projektów.

Miasta zainteresowane nawiązaniem współpracy mogą skontaktować się z Działem Współpracy z Zagranicą w Biurze ZMP, z panią Alicją Stachowiak, e-mail: alicja.stachowiak@zmp.poznan.pl

Partnerzy