Grodzisk Mazowiecki zajął II miejsce w Polsce w kategorii miast powiatowych w prestiżowym rankingu „Najbogatsze samorządy w 2021 r.” przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” z kwotą 6511,68 zł (zamożność per capita 2021 r.)
Ranking dochodów per capita został opublikowany na początku sierpnia br. Metoda zastosowana w badaniu uwzględnia wyłącznie dochody własne i otrzymywane subwencje, z pomięciem wpływów z dotacji celowych, które mają bardzo silny, ale tylko chwilowy wpływ na wielkość dochodów. Ranking jest opracowywany na podstawie analizy danych z GUS, dotyczących wszystkich samorządów i publikowany rok po okresie, którego dotyczą zebrane w zestawieniu dane.
Utrzymanie drugiego miejsca w Polsce pod względem zamożności przez Grodzisk Mazowiecki było możliwe dzięki osiągnięciu przez gminę stabilizacji dochodów budżetowych poprzez zbudowanie trwałego strumienia wpływów z podatków z działalności przemysłowej oraz z udziału w podatku dochodowym od mieszkańców.
Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego w wywiadzie dla czasopisma „Wspólnota” wyjaśnił powód, dla którego Grodzisk Mazowiecki już po raz trzeci z rzędu uplasował się na pierwszym miejscu na Mazowszu w niniejszym rankingu. „Stabilizacja dochodów budżetowych to owoc wieloletniej pracy. Gdy w 1994 roku zostałem wybrany burmistrzem, 75 proc. czasu poświęcałem przygotowywaniu stref przemysłowych oraz sprowadzaniu firm. To był sens moich działań. Wiedziałem, że jeśli nie sprowadzę biznesu, nie zlikwiduję bezrobocia, nie zbuduję solidnej bazy dochodowej do budżetu, to moja kariera szybko się skończy. Postawiliśmy na inwestorów z branż produkcyjnej oraz transportowej, gdyż one są najbardziej odporne na kryzysy. Nie ukrywam, że wykorzystywaliśmy nasz atut w postaci korzystnego położenia w pobliżu Warszawy, przy linii kolejowej, przy projektowanej wówczas autostradzie A2, która wiadomo było, że musi powstać. Rozwojowi przemysłu towarzyszyły inwestycje adresowane bezpośrednio do mieszkańców – w infrastrukturę oraz rozwój bazy kulturalnej i oświatowej. Efekt był widoczny niemal natychmiast – systematycznie wzrastała nam liczba mieszkańców i ten trend udało się utrzymać do dziś. W ciągu 20 lat przybyło nam prawie 20 tysięcy osób. Migrowali do nas ludzie wykształceni, dobrze zarabiający, których skusiła rozwijająca się w szybkim tempie baza sportowo-rekreacyjna, nasza dbałość o zieleń, estetykę (troska o porządek to mój konik, moje miasto chcę zawsze widzieć jako zadbane i pełne kwiatów). Reasumując: z jednej strony zbudowaliśmy trwały strumień dochodów do budżetu gminy z podatków związanych z działalnością przemysłową, z drugiej z udziału w podatku dochodowym od naszych mieszkańców”.
Jak podkreślają władze miasta, Grodzisk Mazowiecki jest znakomitym miejscem do życia. To miasto pięknych parków, Stawów Walczewskiego z bogatą infrastrukturą sportowo-rekreacyjną, dworków i dworów z ciekawą historią. W gminie działa 17 świetlic, w których organizowane są zajęcia kulturalne dla dzieci i dorosłych, natomiast „Mediateka” zbudowała ofertę dla seniorów. Działają tu chóry, orkiestra, big band, a także wiele klubów sportowych. Odbywają się liczne wydarzenia kulturalne m.in. co niedzielne koncerty w Parku Skarbków, pokazy, turnieje, niebawem wystartuje pierwsza edycja Festiwalu Nauki i Pasji. To także miasto inwestycji. Trwa budowa pięknej, dużej hali widowiskowo-sportowej z obserwatorium astronomicznym. Obiekt umożliwi organizowanie wielkich koncertów, wystaw, zawodów. Niedawno w parku miejskim powstała tężnia z solanką z Ciechocinka, a już wkrótce zostanie otwarta obwodnica zachodnia, która odciąży ruch drogowy w centrum.