Inne opinie prawne ws. afery pocztowej

Opublikowano: 28.04.2020
Prawo1.jpg
W załączeniu jeszcze jedna opinia prawna z dobrej kancelarii, którą zamówiła Fundacja im. Stefana Batorego, w sprawie prawnego wniosku Poczty Polskiej o udostępnienie danych ze spisu wyborców.

W podsumowaniu opinii prawnej przygotowanej przez dr. Tomasza Zalasińskiego z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp.k. (w załączeniu) czytamy, że „w obowiązującym ustawodawstwie Poczta Polska nie jest upoważniona do zrealizowania jakichkolwiek zadań dotyczących organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. Do dnia wejścia w życie ustawy o wyborze Prezydenta Poczta Polska nie ma podstaw prawnych do zwrócenia się do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z wnioskiem o przekazanie na ten cel danych ze spisu wyborców w trybie art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r.

Wniosek złożony przez Pocztę Polską należy zatem uznać za przedwczesny.(...)

Decyzja Prezesa RM z dnia 16 kwietnia 2020 r. nie może stanowić podstawy dla realizacji zadań operatora wyznaczonego w trybie art. 99 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r., gdyż została wydana przed dniem wejścia w życie tej ustawy (...).

Wniosek Poczty Polskiej powinien zostać rozpoznany przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w sposób właściwy dla wniosku o dostęp do informacji publicznej.

Istnieją podstawy prawne odmowy udzielenia informacji publicznej ze względu na ochronę prywatności osób fizycznych oraz ochronę danych osobowych.”

Więcej w załączonej opinii.

Załączniki:
Opinia prawna w sprawie wniosków Poczty Polskiej do samorządów

Partnerzy