Inowrocław aktywnie pomaga uchodźcom

Opublikowano: 21.03.2022
Inowroc_aw-pomoc_Ukrainie.jpg
Od momentu ataku Rosji na Ukrainę, Prezydent Miasta Inowrocławia podjął szereg działań mających na celu stworzenie możliwości oraz przygotowanie pomocy uchodźcom, którzy znajdą się w mieście.

- W zakresie możliwości prawnych, organizujemy pomoc dla tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z własnego kraju. Nasze działania oraz koordynacja pomocy to jedno. Bardzo dziękuję inowrocławianom za wszelkie oddolne inicjatywy, których w Inowrocławiu jest mnóstwo – od organizacji zbiórek, po udostępnianie własnych mieszkań. Po raz kolejny pokazujemy, że razem potrafimy zdziałać wiele. Dziękuję – mówi prezydent Ryszard Brejza.

Jako pierwszy obiekt dla uchodźców z Ukrainy, wskazano Zaplecze Socjalno-Noclegowe przy ul. Rakowicza 93. W pokojach panują komfortowe warunki. Uchodźcy mają do dyspozycji sanitariaty, zaplecze kuchenne oraz salę telewizyjną. Dotychczas znalazły tu schronienie 24 osoby. Część z nich stanowią dzieci w wieku od 5 miesięcy do 14 lat. Do dyspozycji wojewody, w ramach punktów zbiorowych, Miasto zgłosiło Hostel Lew i miejsca w budynku Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

W inowrocławskich szkołach w połowie marca było 24 uczniów pochodzenia ukraińskiego i 4 przedszkolaków, z czego po 24 lutego zapisanych zostało 5 uczniów szkoły podstawowej i 1 przedszkolak. Miasto jest przygotowane do organizacji miejsc dla dzieci z Ukrainy w placówkach oświatowych.

Do Urzędu Miasta od mieszkańców Inowrocławia i przedsiębiorców wypłynęły do tej pory 54 zgłoszenia do prowadzonej bazy mieszkań i lokali prywatnych. Inowrocławianie zgłaszają do Miasta chęć pomocy również poprzez ankietę. Do tej pory wpłynęło 36 wypełnionych formularzy z deklarowanym wolontariatem, transportem, lokalami, czy pomocą medyczną. - Na bieżąco koordynujemy działania, wykorzystując nasze możliwości – informuje Halina Walczak, Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych.

Miasto przygotowało również kampanię informacyjną, zarówno dla tych, którzy szukają pomocy, jak i tych, którzy chcą pomóc. - W różnych punktach w mieście, na wiatach przystankowych i autobusach pojawią się grafiki z kodem QR, który przekieruje do strony www.inowroclaw.pl, do zakładki, w której zebraliśmy najważniejsze informacje, i którą na bieżąco aktualizujemy. Jeżeli ktoś zechce powiesić również plakat w sklepie lub w innym punkcie, będzie mógł go odebrać w Urzędzie Miasta Inowrocławia, w Biurze Obsługi Interesantów oraz w Informacji Turystyczno-Kulturalnej – mówi Adriana Szymanowska, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia.

Cały czas w Inowrocławiu działa punkt zbiórki darów rzeczowych dla Ukraińców, który został utworzony przez Miasto we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, w Hali Widowiskowo-Sportowej. Inowrocławianie dostarczyli do tego punktu już 17757 materiałów opatrunkowych i leków, 4820 szt. środków czystości i chemii gospodarczej, 8325 środków higieny osobistej, 9413 szt. żywności, 1383 szt. koców, śpiworów, kołder, poduszek. W hali można także odbierać dary dla uchodźców przebywających w prywatnych mieszkaniach na terenie Inowrocławia.
Zbiórki prowadzą także m.in. samorządowe instytucje kultury: Bibliotekę Miejską im. Jana Kasprowicza oraz Kujawskie Centrum Kultury.

Więcej informacji

Partnerzy