IV misja OECD

Opublikowano: 12.05.2020
oecd.jpg
Od 13 do 15 maja będzie trwał program konsultacji uzupełniających zespołu OECD z przedstawicielami instytucji krajowych, Urzędów Marszałkowskich i Urzędów Wojewódzkich.

W ramach projektu predefiniowanego ZMP jest realizowany komponent mający dostarczyć know-how oraz rekomendacje ze strony zewnętrznej organizacji międzynarodowej dotyczące efektywności prowadzenia polityki rozwoju oraz wzmacniania potencjału instytucjonalnego jednostek samorządu lokalnego w Polsce.

Komponent ten jest realizowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Cooperation and Development – OECD), która opracuje narzędzie samooceny dla mierzenia jakości potencjału instytucjonalnego JST na szczeblu lokalnym oraz raport OECD pt. „Lepsze zarządzanie, planowanie i dostarczanie usług w jednostkach samorządu lokalnego w Polsce”. Ze względu na to, że funkcjonowanie JST odbywa się w ścisłej współpracy z innymi szczeblami administracji publicznej, konsultacje ze strony zespołu OECD są prowadzone nie tylko z bezpośrednimi podmiotami przyszłego raportu, ale także z przedstawicielami administracji regionalnej i rządowej. 

Na ciągu ostatnich miesięcy eksperci OECD zebrali już dane od tych instytucji, spotykając się bezpośrednio lub w kontekście wypełnianego kwestionariusza, który dostarczył zespołowi OECD podstawową bazę informacji. Obecnie prace zespołu koncentrują się na uzupełnieniu brakujących opinii i danych z poszczególnych obszarów tematycznych czy też informacji dotyczących współpracy pomiędzy jednostkami. W wyniku analizy odpowiedzi na ww. kwestionariusz oraz w oparciu o informacje pozyskane w trakcie wywiadów pogłębionych przeprowadzonych w pierwszym kwartale br. w 9 reprezentatywnych JST szczebla lokalnego, pojawiły się także nowe obszary, które zespół OECD uznał za ważne, dlatego zaproszono do udziału w konsultacjach nowe instytucje. 

W imieniu zespołu OECD, MFiPR oraz ZMP zaprosili do udziału w konsultacjach uzupełniających - prowadzonych przez ekspertów OECD od 13 do 15 maja 2020 r. - następujące instytucje: 

  • Ministerstwo Rozwoju (Departament Planowania Przestrzennego, Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych, Departament Małych i Średnich Przedsiębiorców);
  • Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (Department Strategii, Regionalnych Programów Operacyjnych);
  • Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (Departament Studiów Strategicznych, Departament Oceny Skutków Regulacji);
  • Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich;
  • Ministerstwo Cyfryzacji (Departament Zarządzania Danymi);
  • Główny Urząd Statystyczny (Departament Badań Przestrzennych i Środowiska, Departament Badań Demograficznych);
  • Ministerstwo Finansów (Departament Wspierania Polityk Gospodarczych, Departament Budżetu Państwa, Departament Systemu Podatkowego, Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości, Departament Finansów Samorządu Terytorialnego);
  • Ministerstwo Infrastruktury (Departament Strategii Transportu, Departament Dróg Publicznych);
  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Departament Strategii, Transferu Wiedzy i Innowacji, Departament Wspólnej Polityki Rolnej);
  • Biuro Zamówień Publicznych (Departament Prawny, Departament Informacji, Edukacji i Analiz Systemowych, Departament Unii Europejskiej i Współpracy Zagranicznej, Biuro Organizacyjno-Finansowe);
  • Najwyższa Izba Kontroli (Departament Administracji Publicznej);
  • Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Śląski Urząd Wojewódzki;
  • Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Lubelski Urząd Wojewódzki;
  • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (Departament Administracji Publicznej);
  • Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego.

Wkład powyższych instytucji OECD uznała za niezbędny do pełnego zobrazowania uwarunkowań funkcjonowania JST szczebla lokalnego w Polsce, co pozwoli na wzbogacenie treści finalnego raportu.

Spotkania ze względu na pandemię COVID-19 będą realizowane w formule ok. 1-2 h videokonferencji  z poszczególnymi instytucjami bądź grupami instytucji (za pośrednictwem platformy ZOOM) z zapewnionym tłumaczeniem symultanicznym on-line.

Partnerzy