Jak opracować projekt w Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast?

Opublikowano: 11.06.2024
Szwajcar_Jak_przygotować_projekt___1_.jpg
Zachęcamy do obejrzenia webinaru oraz do udziału w warsztatach stacjonarnych w Kielcach (14.06), w Poznaniu (17.06) i we Wrocławiu (18.06) dla 139 miast ubiegających się o wsparcie z Programu, które mają pomóc w doborze działań do wstępnej propozycji

Webinar 4 czerwca, z którego nagranie publikujemy poniżej, stanowił wstęp do szkolenia warsztatowego zatytułowanego „Jak opracować projekt w ramach w Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast?”.

Celem webinaru wprowadzającego oraz praktycznych szkoleń z elementami warsztatu jest uporządkowanie i utrwalenie wśród przedstawicieli 139 miast ubiegających się o wsparcie z Programu, wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie planowania projektu w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, w tym w szczególności doboru działań do Wstępnej Propozycji Projektu, a także takie zaplanowanie pracy towarzyszącej opracowaniu WPP, by jak najtrafniej dobrać działania do sytuacji w swoim mieście i wyzwań stawianych przed miastem (i ewentualnie jego obszarem funkcjonalnym) oraz kontekstu i uwarunkowań Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.

W trakcie webinaru omówiono 17 kroków, poczynając od refleksji, w jaki sposób analizować sytuację rozwojową miasta i jego potrzeby, po optymalne zaplanowanie założeń projektu, a kończąc na praktycznych aspektach przygotowania wniosku. Nie zostały pominięte też takie elementy jak: potrzeba zbudowania zespołu projektowego, który będzie odpowiadał za przygotowanie i przeprowadzenie całego projektu. Podczas webinaru eksperci zaprezentowali najważniejsze ich zdaniem aspekty związane z logiką pracy nad projektem w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Webinar poprowadzili doradcy Związku Miast Polskich: Barbara Łączna, Justyna Pietrzykowska, Joanna Ćwiklińska-Ziomek, Krzysztof Początek i Grzegorz Godziek. 

Webinar był wstępem i teoretyczną podbudową pod stacjonarne szkolenia warsztatowe, podczas którego wykorzystano dotychczasową wiedzę przedstawicieli miast w zakresie tworzenia projektów o charakterze rozwojowym, a także podpowiedzi doradców ZMP, zawarte m.in. w poradniku „Jak przygotować projekt w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast?”.

Z kolei w trakcie szkoleń warsztatowych eksperci będą wspólnie pracować nad optymalnym zaplanowaniem poszczególnych kroków, których efektem powinno być - terminowe i odpowiadające na rzeczywiste wyzwania i potrzeby miasta - przygotowanie Wstępnej Propozycji Projektu. Jeszcze raz będzie można zastanowić się, jak analizować posiadane dokumenty diagnostyczne i dostępne dane, by wyciągać z nich najlepsze wnioski, jak definiować cele przyszłego projektu, jak czytać kryteria wyboru, by zwiększyć swoje szanse na sukces, jak współpracować z mieszkańcami, nie tylko by wypełnić oczekiwania donatora, ale przygotować projekty, które są społecznie oczekiwane i służyć będą mieszkańcom naszych miast. Wreszcie będzie można porozmawiać, jak budować zespoły projektowe i jak nimi zarządzać, by były efektywne i „dowiozły” projekt do finału w grudniu 2024 roku, a także aby były gotowe do wdrażania projektu, gdy pojawi się taka możliwość. Podczas warsztatu będzie mowa również o kwestiach związanych z definiowaniem ryzyk koniecznych na każdym etapie prac nad projektem rozwojowym oraz o tym, jak skutecznie podejmować działania, które mają zminimalizować potencjalne, nieprzewidziane sytuacje.

Szkolenia warsztatowe odbędą się w następujących miejscach i terminach:

W załączeniu Prezentacja z webinaru oraz ramowa Agenda szkoleń warsztatowych. 

Więcej informacji

Załączniki:
Agenda
Prezentacja

Partnerzy