Jelenia Góra odwiedza Akureyri w ramach Programu „Rozwój Lokalny”

Opublikowano: 22.11.2023
JG_AKU___3_.png
14 i 15 listopada tego roku miała miejsce wizyta delegacji miasta Jelenia Góra w Akureyri na Islandii. Delegacji przewodniczyła wiceprezydent miasta, Renata Kwiatek.

Delegację z Polski podejmowała burmistrz Ásthildur Sturludóttir wraz ze swoim zespołem. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach współpracy bilateralnej między miastami z Polski oraz Norwegii i Islandii, będącego częścią Programu „Rozwój Lokalny”.

Położone w północnej części wyspy Akureyri to drugie po Reykjaviku miasto Islandii. Jego populacja wynosi obecnie około 20 tysięcy. Polacy w liczbie około 600 osób stanowią tu największą mniejszość narodową. Akureyri jest stolicą, a także centrum usług dla północnej Islandii. Miasto dynamicznie się rozwija, jego populacja stale rośnie i samorząd stawia sobie za cel podwojenie populacji.

Dzięki szeregowi warsztatów, spotkań i wizji lokalnych mieliśmy okazję zapoznać się z tym, jak ratusz przy udziale partnerów planuje i zarządza rozwojem miasta, oraz jak wygląda bieżące zarządzanie kluczowymi obszarami funkcjonowania samorządu. Współpraca bilateralna między Jelenią Górą a Akureyri koncentruje się na obszarach digitalizacji usług publicznych, transportu oraz wykorzystania energii geotermalnej.

Bardzo pouczające jest to, z jakim szacunkiem Islandczycy podchodzą do tematu geotermii. Mimo że pokłady energii z wnętrza ziemi wydają się trudne do wyczerpania, wciąż trwa praca nad optymalizacją ich wykorzystania, minimalizowanie strat ciepła, oraz ustawianie tzw. kaskady energetycznej, która polega na powiązaniu ze sobą odbiorców, którzy wykorzystują wodę o coraz niższej temperaturze, w połączone ze sobą systemy energetyczne. Słynne islandzkie podgrzewane chodniki nie są fanaberią, ale optymalnym sposobem na wykorzystanie ciepła powrotnego, np. z basenów czy obiektów publicznych. Od Islandczyków możemy się też wiele nauczyć w dziedzinie planowania przestrzennego. Obowiązuje tu zasada koncentracji zabudowy w pobliżu usług i infrastruktury, której powstanie poprzedza rozwój nowych osiedli. Procesy planistyczne są zintegrowane z planowaniem rozwoju, a nadrzędnym dokumentem, który spaja te procesy jest masterplan.

Mimo znacznej odległości wciąż odkrywamy, jak wiele nas łączy, a problemy i wyzwania, z jakimi mierzą się samorządy oddalone od siebie o ponad 2500 km są często podobne. Dziękujemy za gorące przyjęcie w Akureyri i mamy nadzieję na dalsze zacieśnianie więzów współpracy i wymiany wiedzy między naszymi miastami!

Piotr Górka

Partnerzy