W imieniu organizatora - Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową - zapraszamy do udziału w XIII Kongresie Obywatelskim pod hasłem SIŁA LOKALNOŚCI – SIŁA POLSKI. NA CZYM POLEGA? JAK JĄ WYKORZYSTAĆ?, który odbędzie się 20 października 2018 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Kongres Obywatelski to długofalowy projekt, którego celem jest uczynienie z Polski lepszego miejsca do pracy i życia. Zdaniem organizatora, można to czynić poprzez autorefleksję, spotkania, wymianę dobrej energii i budowanie poczucia wspólnoty w duchu wzajemnego szacunku i uznania.
Dzisiaj, w czasach swoistego „nadmiaru” globalizacji lokalność przeżywa swój renesans. (...) W lokalnej skali łatwiej bowiem znaleźć stabilność, poczucie przynależności i bezpieczeństwa oraz sensu życia.
Atrakcyjność lokalności jawi się jednak nie tylko w kontekście równoważenia działania globalizacji, ale również w kontekście naszych polskich wyzwań. Łatwiej jest rozmawiać, zawierać kompromisy i jednoczyć siły wokół spraw konkretnych (...) niż wokół narracji narodowych czy wizji ideologicznych.
Szczególną zaletą lokalności jest to, że w tej skali łatwiej jest ćwiczyć myślenie całościowe, dostrzegać wzajemne powiązania i współzależności. (...) Tymczasem tego myślenia całościowego bardzo nam brakuje i gdy chodzi o Polskę i świat (np. zmiany klimatyczne) - pisze w zaproszeniu, dr Jan Szomburg, Prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Dyskusje podczas Kongresu Obywatelskiego będą się toczyć w następujących sesjach tematycznych:
- Jakie miasta dla budowania żywych i kreatywnych wspólnot lokalnych
- Edukacja do odkrywania lokalności i współkształtowania świata, który nas otacza
- Nowe technologie dla rozwoju lokalnej tożsamości, wspólnotowości i gospodarki
- Rola animatorów kultury w budowaniu lokalnej tożsamości i kapitału symbolicznego. Debata międzypokoleniowa
- Terapia narodowa – w kierunku dojrzałości | Swobodna debata (Hydepark)
- Lokalne dobra wspólne – czym są i jak je tworzyć
- Przemysł 4.0 szansą na stworzenie nowej przewagi konkurencyjnej Polski opartej na lokalności oraz małych i średnich przedsiębiorstwach
- Polskie etosy regionalne i ich znaczenie z perspektywy ogólnonarodowej
ZMP jest jednym z partnerów pierwszej sesji „Jakie miasta dla budowania żywych i kreatywnych wspólnot lokalnych” (program w załączeniu), na którą zapraszamy przedstawicieli miast.
Na stronie www.kongresobywatelski.pl w ramach kongresowego thinklettera „Idee dla Polski” publikowane są artykuły programowe związane z tematyką lokalności i regionalności. Poniżej w załączeniu niektóre z nich, a także programy - ramowy i Sesji I.
Tekst programowy Kongresu autorstwa Jana Szomburga, prezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, inicjatora Kongresu Obywatelskiego, pt. "Etosy niedocenianym ogniwem rozwoju" - TUTAJ
22 września br. w dwutygodniku "Wspólnota" ukazał się tekst Jana Szomburga pt. "Powrót do lokalności" promujący XIII Kongres Obywatelski (tekst w załączeniu). Polecamy !