Zmiany klimatu coraz silniej oddziałują na jakość życia w mieście. Wahania temperatur, tworzenie się wysp ciepła, intensywne oraz nawalne opady deszczu i związane z nimi miejscowe podtopienia czy długotrwałe susze to zjawiska, do których musimy się przyzwyczaić. Zatrzymanie deszczówki w miejscu jej opadu i lokalne jej zagospodarowanie stanowi rezerwę wody, którą można wykorzystać m.in. przy podlewaniu roślin. W ten sposób przeciwdziałamy marnotrawieniu uzdatnionej wody pitnej, a także ograniczamy ryzyko wystąpienia lokalnych podtopień w czasie intensywnych opadów deszczu.
- Zamierzamy wspierać mieszkańców, którzy chcą włączyć się w program małej retencji. Dlatego planujemy wprowadzenie dotacji na zakup zbiorników służących gromadzeniu deszczówki i wód roztopowych. W pierwszym roku na ten cel chcielibyśmy przeznaczyć 80 tysięcy złotych. To pilotażowy program, dzięki któremu sprawdzimy, w jakim stopniu mieszkańcy są zainteresowani wsparciem Miasta w tym zakresie - mówi wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
Zgodnie z zaproponowanym przez prezydenta projektem, dotacja przysługiwać będzie tylko raz dla każdego budynku mieszkalnego. Obejmie wyłącznie zakup zbiornika lub zbiorników służącego do zatrzymywania i wykorzystywania wód opadowych i roztopowych.
Dotacja będzie udzielana na pokrycie do 100% kosztów zakupu zbiornika na każdy budynek mieszkalny na danej nieruchomości, przy czym wysokość dotacji uzależniona będzie od rodzaju zbiornika/zbiorników i wyniesie maksymalnie:
- 500 złotych w przypadku nowych zbiorników naziemnych o pojemności do 500 litrów, jednak nie mniejszej niż 100 litrów;
- 1.000 złotych w przypadku nowych zbiorników naziemnych o pojemności powyżej 500 litrów;
- 2.000 złotych w przypadku nowych zbiorników podziemnych.
Aby skorzystać z dotacji, konieczne będzie złożenie wniosku, a następnie podpisanie umowy. Wnioski będą rozpatrywane według kolejności zgłoszeń.