Kielce - Interwencyjny model odbioru odpadów

Opublikowano: 18.03.2020
Kielce.jpg
Od 19 marca wchodzi w życie interwencyjny model odbioru odpadów od mieszkańców Kielc - zbiórka będzie odbywała się tylko w nocy, odbierane będą przede wszystkim odpady zmieszane i bio.

Nadzwyczajny charakter zaistniałej sytuacji wymaga specjalnych działań. Zachowanie ciągłości odbioru odpadów w obecnym stanie zagrożenia epidemicznego kraju jest jednym z kluczowych elementów funkcjonowania miast. Dlatego w trosce o zapewnienie ochrony zdrowia pracowników, bez których taka zbiórka nie będzie mogła się odbywać, w ENERIS Surowce w Kielcach wprowadzono szereg zmian w sposobie realizacji usługi.

Przede wszystkim od czwartku 19 marca odbiór odpadów będzie realizowany wyłącznie w godzinach 20.00-6.00. W ten sposób ograniczony zostanie do minimum kontakt pracowników komunalnych z osobami postronnymi.

- W pierwszej kolejności będziemy zbierać odpady zmieszane i bioodpady. Wspólnie z Urzędem Miasta Kielce zdecydowaliśmy, że tylko część pracowników będzie czynnie pracowała. Dlaczego? To specjalna procedura chroniąca ciągłość pracy – w przypadku zakażenia się pracowników z jednej zmiany możliwe będzie powołanie do pracy pracowników bezpiecznie czekających w domach, a przez to zachowanie ciągłości odbiorów. - tłumaczy Andrzej Dziewanowski, dyrektor ENERIS Surowce w Kielcach.

Odbiór odpadów w ramach zbiórki selektywnej (papier, plastik, szkło) będzie realizowany w drugiej kolejności, również w oparciu o częściowo zmienione harmonogramy. Do odwołania zostają wstrzymane dodatkowe usługi tj. mycie pojemników czy wymiana pojemników. Zawieszone zostają także wszelkie akcje edukacyjne, a Biuro Obsługi Klienta obsługuje interesantów wyłącznie drogą mailową i telefonicznie. Szczegóły realizacji innych usług należy sprawdzać w kieleckim magistracie.

- Zdajemy sobie sprawę, że odbieranie odpadów w godzinach nocnych może być uciążliwe. Musimy się też liczyć z tym, że odpady takie jak papier czy plastik będą musiały być deponowane dłużej. Mamy jednak do czynienia z wyjątkową sytuacją i myślę, że w sposób szczególny należy docenić pracę pracowników komunalnych, kierowców i ładowaczy. Dlatego poprzez takie zmiany chcemy chronić zdrowie mieszkańców, a tym samym i warunki higieny na ulicach. Liczymy na zrozumienie i wsparcie. - mówi Agata Binkowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce.

Kielce są pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło specjalne procedury związane z odbiorem odpadów.

Więcej informacji

Załączniki:
Informacja prasowa

Partnerzy