Rok 2016 ma dla społeczności Kleczewa szczególny i wyjątkowy charakter. W tym roku miasto bowiem obchodzi 650-lecie lokacji. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się już w styczniu. Zainaugurowała je 16 dnia tego miesiąca sesja Rady Miejskiej, na której podjęto uchwałę, że rok 2016 będzie Rokiem Jubileuszu Lokacji Kleczewa, oraz msza św. celebrowana przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Sześćsetpięćdziesięciolecie nadania praw miejskich to dla władz samorządowych Kleczewa duże przedsięwzięcie. Składają się na nie cykliczne imprezy i uroczystości. Do tej pory mieszkańcy gminy i miasta Kleczew mogli wziąć udział m.in. w obchodach Dnia Katyńskiego, połączonego z odsłonięciem tablicy pamiątkowej ku czci Piotra Smarzyńskiego – zamordowanego w Katyniu ostatniego przed wybuchem II wojny światowej kierownika Szkoły Powszechnej w Kleczewie. Młodzież szkolna uczestniczyła także w Forum Młodych i Spacerze Pamięci, poświęconym mniejszościom narodowym i wyznaniowym na ziemi kleczewskiej. Zabawowy charakter połączony z wykazaniem się wiedzą o Kleczewie miała Gra miejska, zorganizowana dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa plenerowa „Dziedzictwo historyczne Kleczewa w dokumentach archiwalnych zapisane”.
Dotychczasowe wydarzenia zostały podsumowane na Gali Jubileuszowej, która odbyła się 25 czerwca w hali sportowo-widowiskowej w Kleczewie. Był to również doskonały czas, aby szerzej przedstawić historię miasta. Na sali bowiem oprócz mieszkańców miasta i gminy zasiedli również goście z ościennych gmin, przedstawiciele gmin partnerskich: Langewiesen i Wolfsberg (Niemcy) oraz Lusiny i Chauray (Francja), reprezentanci władz powiatowych oraz inni znamienici goście.
Na ogrom dziedzictwa kulturowego i historycznego miasta zwrócili uwagę w swoich wystąpieniach burmistrz gminy Marek Wesołowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Trzewiczyński. Obydwaj włodarze z uznaniem wypowiadali się o mieszkańcach Kleczewa, zaznaczając, że przez 650 lat mieszkali tutaj ludzie odważni, którzy przyczyniali się do rozwoju miasta. Podsumowaniem słów gospodarzy uroczystości była projekcja filmu „Wspomnienia o Kleczewie”, który opowiadał poprzez wydarzenia mające miejsca w 2016 roku o historii miasta.
Kleczew zarówno niegdyś, jak i obecnie nie mogłoby się rozwijać i budować swego prestiżu bez zaangażowania nie tylko jego mieszkańców. Takim osobom, które swą pracą przyczyniają się do rozwoju Kleczewa we wszystkich dziedzinach, władze samorządowe przyznają od 2004 r. odznakę „Zasłużony dla Gminy i Miasta Kleczew”. W roku jubileuszowym odznaki zostały przyznane i wręczone podczas gali osobom, które wspierały Kleczew w poczynaniach gospodarczych, kulturalnych i promocyjnych. Za wspieranie wielu kleczewskich inicjatyw gospodarczych, m.in. budowy Parku Rekreacji i Aktywności Fizycznej czy wschodniej obwodnicy miasta odznaczenie otrzymał Piotr Florek, w latach 2007-2015 wojewoda wielkopolski a obecnie Senator RP. Za pomoc okazaną władzom samorządowym Kleczewa w budowaniu międzynarodowych partnerstw i więzi odznaką uhonorowany został Jerzy Jankowiak. Z kolei za utrzymywanie więzi z Kleczewem od najmłodszych lat i promowanie wizerunku miasta odznaczony został były jego mieszkaniec prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, słynny lekarz i kompozytor. Dorobek naukowy i artystyczny Pana Profesora jest imponujący. Warto jednak przypomnieć, że był chociażby kompozytorem wielkiego przeboju „Goniąc kormorany”.
O roli i znaczeniu współczesnego Kleczewa na mapie Wielkopolski mówili przy okazji składania życzeń i gratulacji przybyli goście. Natomiast partnerzy zagraniczni podkreślili, że od kilku lat obserwują z podziwem, jak Kleczew się zmienia.
Galę zakończył koncert Janusza Radka.